Quantcast

Cari Açık ve Enerji Sektörünün Etkisi

5 5 ×

cari acik ruzgar enerjisi enerji dagitim ihaleleri tasarruf yatirimiDemirer Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Demirer ve Zorlu Enerji Genel Müdürü Arif Özozan Bloomberg HT’de cari açıkta en fazla payı olan enerji sektörünü değerlendirdi.

Zorlu Enerji Genel Müdürü Arif Özozan, ham madde üreticisi olmayan ve yüzde 5.5 büyüme hızı olan bir ülkede cari açığın bu seviyede olmasının ‘normal’ olduğunu söyledi. Özozan, “Son 30 yılda yüzde 5-5.5 büyüme hızı olan, enerjide 7.5′luk büyüme hızına sahip ve petrol tüketiminin de giderek arttığı ülkede bu cari açık çok normal” ifadelerini kullandı.

“DEMİRER: RÜZGAR ENERJİSİYLE 3 MİLYAR DOLAR TASARRUF EDEBİLİRİZ”

Demirer Holding YKB Demirer ise, cari açığı rahatlatacak kalemlerden biri olan rüzgar enerjisiyle 3 milyar dolar tasarruf yapılabileceğini dile getirdi. Demirer, “Türkiye’de kurulu güç 1500 megavat, bu Türkiye’nin elektriğinin yüzde 1.5′una denk geliyor. Hükümetin 2023 hedefi ise yüzde 20′ye denk geliyor. Bunu doğal sınır olarak kabul edebiliriz. Böyle olunca tahminen ithalatımızın 3 milyar dolarını rüzgar enerjisinden ürettiğimiz elektrikle tasarruf edebiliriz” dedi.

“ÖZOZAN: YAŞANAN KRİZLER RİSK İŞTAHINI AZALTTI”

Arif Özozan, elektrik ihalelerine yabancıların ilgisinin az olmasının nedeni olarak yaşanan küresel krizlerin risk iştahını azaltmasını gösterdi. Özozan konuyla ilgili olarak, “2008′de küresel kriz yaşandı, etkileri hala devam ediyor. Ticari bankaların hassas durumundan dolayı uluslararası yatırım bankaları devreye girdi. Bu bankaların risk iştahları yerli bankalar kadar yüksek değil” açıklamasını yaptı. Özozan ayrıca Merkez Bankası’nın son munzam karşılık artışı kararının yerli bankalar üzerinde ciddi likidite baskısı oluşturduğunu da dile getirdi.

Enerji fiyatlarının düşük olduğunu belirten Demirer, en az yüzde 15-20′lik bir zam beklediğini söylerken Özozan ise piyasaların maliyetleri yansıtmadığını ve gerçek maliyet bazlı fiyatların oluşmasının bundan sonraki yatırımlar için önemli olacağını söyledi.

“ÖZOZAN: PİYASALAR HIZLI ŞEKİLDE LİBERALLEŞMELİ”

Özozan, cari açığın azalmasına yönelik olarak yapılması gerekenler konusunda başta piyasada herşeyin rekabete dayalı olması gerektiğini söyleyerek, “Özelleştirme süreci son derece hızlı bir şekilde tamamlanmalı. Yabancı yatırımı çekmek gerekli, bunun için de piyasaların hızlı şekilde liberalleşmesi gerekli. İthalatın daha da azaltılması, yerli kaynaklarla yapılan üretimlerin modernleştirilerek verimli hale getirilmesi, hidroelektrik ve rüzgarlarda portföyü daha da artırmak gibi projeler cari açığın azaltılmasına önemli rol oynayacak” dedi.

BloombergHTİlginizi Çekebilir

Gazprom: Güney Akım Projesi’nin toplam maliyeti 30 milyar avro

Gazprom şirketi, Güney Akım Doğalgaz Projesi’nin toplam maliyetinin 30 milyar avroyu bulacağını, bunun 3,1 milyar avroluk kısmının Bulgaristan ayağına ait

Rus ve Amerikalı şirketler Kürt petrol ve doğalgazını birlikte çıkaracak

ABD’li petrol şirketi Exxon Mobil, Rus enerji şirketi OAO Rosneft’i Irak’ın Kürdistan bölgesinde petrol ve doğalgaz araması yapmak için bölgede

Hamitabat Santralinde Özelleşirme Takvimi Belli Oldu

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca Elektrik Üretim A.Ş.’ye ait Hamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’deki yüzde 100 oranındaki hisse

Haberler haftalık olarak mailinize gelsin
Abone Ol
5 Twitter 0 Facebook 2 LinkedIn 3 Email -- 5 ×