Quantcast

Bingöl-Karlıova termik santralının ihalesi önümüzdeki ay yapılacak

bingol termik santral enerji elektrik komur rezervi ihale acik ozellestirmeTürkiye’nin enerji ihtiyacının yeraltı kaynaklarından karşılanması amacıyla programa alınan termik santral projeleri arasında yer alan Bingöl-Karlıova termik santralının ihalesi önümüzdeki ay yapılacak.

Saha ve işletme hukuku Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) uhdesinde bulunan Bingöl-Karlıova kömür sahasının “termik santral kurma şartıyla” rödovans sistemiyle işletilmesine yönelik açılanuluslararası ihale, 7 Ekim 2008 tarihinde yeterli görülen firmalardan teklif almak sureti ile gerçekleştirilecek.

TKİ Genel Müdürlüğü’nce yürütülen ihale takvimi çerçevesinde Bingöl-Karlıova santralının ihalesine, yerli firmaların yanı sıra yabancı firmalar da katılabilecek.

Tüm üniteleriyle işletmeye alındığında Doğu Anadolu bölgesinin enerji ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılaması düşünülen Bingöl-Karlıova santralından yılda yaklaşık 650 milyon kilovat saat (kWh) enerji üretimi elde edilmesi planlanıyor.

100 megavat kurulu güçle enerji üretimine katkı sağlayacak santralın kurulacağı bölgede yapılan etütlere göre göre, 25 milyon ton işletilebilir kömür rezervi bulunuyor.

1,1 milyon ton düzeyinde kömür tüketim kapasitesine sahip Bingöl-Karlıova santralinden elde edilecek enerjinin önemli bir bölümünün sanayi tesislerinde kullanılması hedefleniyor.

Cnntürkİlginizi Çekebilir

Mehmetler parayı yatırmadı

Enerji sektöründe gözler dün Başkentgaz’ın parasının yatırılıp yatırılmayacağına çevrildi.

Özelleştirmelerde şok, ihalelerde sıra ikinci olan şirketlere geçiyor

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), elektrik dağıtım ihalelerinde verilen ek sürenin bugün 18:00 itibarıyle

Köşe Yazısı: Kömürün sonu doğalgaza benzemesin

Ferit Barış Parlak / Dünya Son dönemlerde ‘kömür’ konuşuyoruz. İyi de yapıyoruz. Ama her zamanki gibi ilerliyor ve bu işi

Haberler haftalık olarak mailinize gelsin
Abone Ol
Paylaş