trakya edas tredas ic ictas devredildiTrakya Elektrik Dağıtım AŞ’nin, hisse satış sözleşmesi imzalandı. Trakya Elektrik Dağıtım AŞ, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerini içine alan bölgede faaliyet göstermekte olup, 822 bin 23 aboneye hizmet veriyor.

İmza törenine, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Özelleştirme İdaresi Başkanvekili Ahmet Aksu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, Yatırım Holding AŞ Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, Garanti Bankası Genel Müdürü Ergün Özen, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ve Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan katıldı.
Nihai pazarlık görüşmesinde 575 milyon dolar bedelle en yüksek ikinci teklifi veren IC İçtaş AŞ, ödemenin yüzde 20’sini peşin, geri kalan bölümünü 4 taksit halinde gerçekleştirecek.
Bu arada, Trakya Elektrik Dağıtım AŞ, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerini içine alan bölgede faaliyet göstermekte olup, 822 bin 23 aboneye hizmet veriyor. Bölgenin 2010 yılı net tüketimi yaklaşık 5 milyar kwh, kayıp kaçak oranı ise yüzde 6,8 oldu. Şirketin dağıtım sektöründeki payı ise yüzde 4 civarında bulunuyor.

Şimşek: Bütçede aralık ayında bir miktar açık verilecek

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, imza töreninde yaptığı konuşmada, 2011 yılını geride bırakıldığını hatırlatarak, bütçede aralık ayında bir miktar açık verileceğini söyledi. Bu açığın, doğru alanlara ilave kaynak aktarılması nedeniyle verileceğini bildiren Şimşek, ulaştırmaya neredeyse ilave 10 milyar, Van depreminin yaralarının sarılması için ilave 2,2 milyar lira kaynak olmak üzere eğitime, sağlığa bir çok alana, Türkiye’de önceliklendirilen bir çok alana ilave kaynak aktarıldığını söyledi. Şimşek, şöyle devam etti: “Dolayısıyla bütün bunlara rağmen, Türkiye genel devlet açığı açısından muhtemelen yılı yüzde 1’in altında kapatacak. Bu çok önemli bir kazanım. Bu ilave harcamaları yapmasaydık muhtemelen açık belki olmayacaktı veya sıfıra yakın bir düzeyde olacaktı. Ama yatırım yaptığımız alanlar önemli alanlar, insan stoğuna, fiziki alt yapısına araştırma geliştirme projelerine kaynak ayırmamız ülkemizin önümüzdeki 30, 40 yıllık alt yapısını güçlendirmek için yapıyoruz. Bunu yapabilmek bile hakikaten önemli bir avantajdır.”

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın