Quantcast

Soma Deniş ihalesine en yüksek teklif Kolin’den geldi

12 12 ×

soma denis komur sahasi kolin hidro-genManisa Soma kömür madeni sahası için 61 firma şartname almıştı, sadece 15 firmadan ihaleye teklif gedi. Siyah Kalem, Iğca Enerji, Limak, Hidrogen, Lanco Enerji, Karen Elektrik, Konya Şeker, Gürmin Madencilik, Torunlar Gıda ve Sanayi, Cengiz Enerji, İmbat, Park Teknik, Zorlu Enerji, Çelikler ve Semerkant Yapı teklif veren firmalar oldu. Kapalı zarf usülü ile yapılan ihalede Kolin Grubu bünyesindeki Hidro-gen Enerji, 4,69 kuruş vererek en yüksek teklif sahibi oldu. İkinci en iyi teklif Siyah Kalem’den 4,023 kuruş ile geldi.

Şartnameye göre ihaleyi kazanan firma Soma kömür sahasında 450MW’lık termik santral kuracak. Termik santralin yıllık çalışma süresi 6 bin saat olacak, kurulacak santral’dan yılda 2.7 milyar kWh elektrik üretmesi bekleniyor.

Şartnamede geçici teminat bedeli 3 milyon TL olarak belirlendi, ihaleyi kazanan firma rödövans bedelini 6 yıllık yatırım süresinden sonra ödemeye başlayacak.

Soman Deniş sahasında 152 milyon ton kömür rezervinin bulunduğu ve rezervinin ortalama ısıl değerinin 1,200-2000 kcal/kg olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca şartnamede sözleşme süresi 30 yıl olarak belirlendi.

İhaleyi kazanan Kolin grubundaki Hidro-Gen firması 14.09.2007 arihinde Ankara’da kuruldu.İlginizi Çekebilir

Rekabet Kurulu, Adnan Polat Enerji AŞ’nin tüm hisselerinin devrine izin verdi

Rekabet Kurulu, Adnan Polat Enerji Yatırımı AŞ’nin tüm hisselerinin Public Sector Pension Investment Board tarafından devralınmasına izin verdi. Rekabet Kurumunun

Japonya, 2 nükleer reaktörünü daha devreye sokacak

Tüm nükleer santrallerin kapatılmış olması nedeniyle enerji sorunuyla karşı karşıya bulunan Japonya, 2 nükleer reaktörünü daha devreye sokmak için çalışmalara

Ayen Enerji, rüzgar santralini devreye aldı

Ayen Enerji’nin bağlı ortağı Aksu Temiz Enerji Kayseri’de tesis edilen, rüzgar enerjisine dayalı 72 MW kurulu gücünde, yılda 295 milyon

 • Mamo

  hayırlı olsun, 6 yıllık muafiyet süper bir avantaj, 4,69TL/MWh ideal bir rakam ama santral maliyetlerinide eklerseniz çok karlılık söz konusu değil sonuçta baz yük çalışacak bir santral olacaktır.

  • http://www.facebook.com/people/Irfan-Bakir/100001822906004 Irfan Bakir

   46,9 TL/MWh

  • Enes

   kazançlı ki şirket yatırım yapıyor değil mi?

 • Fatih

  oha nerdeyse rüzgar enerjisi katkı paylarını geçecek..

 • berna

  kursunlar işte yatırım sonuçta kaç kişi iş sahibi olacak

Haberler haftalık olarak mailinize gelsin
Abone Ol
12 Twitter 2 Facebook 9 LinkedIn 1 Email -- 12 ×