Mass Megawatts Wind Power ruzgar sistemi

Mass Megawatts Wind Power ruzgar sistemi

Amerika Massachusetts merkezli Mass Megawatts Wind Power şirketi geliştirdiği yeni rüzgar türbini teknolojisinin klasik rüzgar türbini teknolojine göre 3 kat daha fazla enerji sağladığı ve  geliştirilen bu “güçlendirme sistemi” sayesinde düşük rüzgar hızlarını %70’e kadar arttırılabileceği iddia edildi.

Firma, “Multi-Axis Turbo system” (MAT) (Çok eksenli Turbo Sistemi) ile “MMW Augmenter” (Güçlendirici) sisteminin birleştirilmesi ile düşük hızlı bölgelerde rüzgar enerjisinden karlı bir şekilde elektrik üretiminin mümkün olacağını ifade etti.

Firma ayrıca bu teknoloji ile bazı bölgelerde yüksek rüzgar direklerine ihtiyaç kalmayacağını ve malzeme, kurulum gibi birçok alanda maliyetlerin ciddi oranda azalacağını belirtti.

Firmaya göre bu devrim niteliğindeki rüzgar hızı güçlendirme sisteminde son aşamaya gelindi. Çeşitli bölgelerde testler yapıldıktan sonra firma lansman yapmayı planlanıyor.

Firma tarafından hazırlanan videoya göz atabilirsiniz (ingilizce) :

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=G9Dj5kYPTqU[/youtube]

8 Yorumlar

  1. iyi güzelde aletin tipi hoş değil, şuan ki rüzgar türbinlerinin insanların gözünde mdoa olmasının sebebi çoğunlukla tipi…

    • ne alakası var arkadaşım, amacın ne senin, elektrik üretmeye çalışıyoruz, tipine ne, kömür santrallerininde tipi yok ama en çok enerji onlardan çıkıyor..

    • Tip olarak çok sorun olmayacaktır bence. Diğerleri gibi gökyüzünü kapatan kuleler olmayacağından tercih edenler de olacaktır.

  2. Bu projede yazılanın aksine maliyet azalmaz, çoğalır. Rüzgar enerjisiyle ilgilenen bir çok kişinin aklına bu ve benzeri sistemler gelmektedir. Fakat kurulum maliyeti çok daha fazla olacağından klasik yöntemle devam edilmekte. 

  3. Benzer bir çalışmayı Türkiye’de yapılsaydı kimse yüzüne bakmazdı, deli mucit olarak kalırdı.. Massachusetts menşeili olunca işler değişiyor, bence hikaye, Vestas’ı GE’si mal mı?

  4. Hak veriyorum yalnız Türkiye de bu tarz çalışmaları yapacak hala bir babayiğit yok zaten ne zaman 3.dünya ülkesi olduğumuzu kabul edersek o zaman birşeylerin farkına varacağız. Daha adam gibi combine yapamazken bu tarz yatırımlar ancak hayal olur…

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın