istiridye elektrik dalga enerjisi

istiridye elektrik dalga enerjisiEkim ayında Dublin’de Okyanus Enerjileri Konferansı’nda yenilikler tanıtıldı. Dalga enerjisi bu konferansın en dikkat çekici yeniliği oldu.

Konferansta İskoçya’daki istiridye şeklinde, denizde dalgalardan elektrik üretilen “Oyster” adlı makine tanıtıldı. 800 KW’a kadar elektrik üreten istiridye makine, bin evin elektrik ihtiyacını tek başına karşılayabiliyor.

Hidroelektrik dalga enerji jeneratörü Oyster’i geliştiren İskoç şirketi Aquamarine Power’ın genel müdürü Martin McAdam, “İskoçya’nın kuzeyindeki Orkney Adaları açıklarında bir ‘İstiridye’nin deneme amaçlı enerji üretimine başladık. Bu gerçekten çok harika. Temiz enerjinin verimliliği bizi bu sistemi daha geniş çapta üretmeye yüreklendiriyor” diyor.

dalga enerjisinden elektrik

Aquamarine Power Genel Müdürü McAdam, Oyster hidroelektrik dalga enerji jeneratörünü 2015’te piyasaya sürmeyi planladıklarını belirtiyor.

İskoçya Enerji Bakanı Fergus Ewing, bu denemenin büyük enerji projeleri için ışık olacağını ve yeşil enerji için büyük bir kapasite sağlayacaklarından emin olduklarını dile getirdi.

15 metre derinliğindeki deniz yatağına yerleştirilen makine, mekanik aksamlı bir kanada sahip. Kanadın dalga gücüyle hidrolik pistonları itmesi sonucunda pistonlardan güç alan türbin enerji üretiyor. Tıpkı bir istiridyenin açıp kapanması gibi.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4A9r9gA81Hk[/youtube]

1 Yorum

  1. yani 800kw rüzgarda daha ucuza gelir diye tahmin ediyorum, basit bir proje değil, türkiye’de gayet uygun eğer 24 saat kesintisiz çalışıyorsa kıyas kabul etmez, tutar!

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın