İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve UNIDO-ICHET işbirliğiyle hizmete açılan Türkiye’nin ilk hidrojen dolum istasyonunda ilk resmi dolum Hyundai ix35 Fuel Cell ile gerçekleştirildi.

Günlük ortalama 25 araç dolum kapasiteli tesiste otomobil, otobüs gibi kara araçlarına 350 bar basınçta dolum yapılabiliyor.

Topbaş,  “Türkiye’de ilk defa sadece otomobillere değil deniz araçlarına da dolum yapabilecek hidrojen dolum tesisinin Haliç sahilindeki açılışından dolayı dünyada ilkler arasında zikredileceğiz. Sudan enerji elde etmek olayını burada konuşuyoruz.” dedi.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin hem güneş hem de hidrojen enerjileriyle çalışan bir teknesinin bulunduğunu anlatan Topbaş, “Çevreye olan saygımızın bir nişanesi olarak bu dolum tesisinin devreye girmesi çok anlam taşıyor. İnşallah hidrojen enerjili araç üretimi giderek artacak, biz de hidrojen dolum tesisini giderek arttıracağız. 10 lira gibi bir rakamla 120-130 kilometre gidebiliyorsunuz.” diye konuştu.

Diğer elektrikli otomobillere nazaran, hidrojenli ix35 600 kilometrelik bir menzile sahip ve bunu yaparken de 4,6 litrelik bir hidrojen yakıtına ihtiyaç duyuyor. Dolum tesisleri arttıkça diğer modellere de yansıyarak, pazarda yerini alacaktır” denildi.

4 Yorumlar

  1. vatana millete hayırlı olsun, gemi işi aslında hidrojen için çok daha uygun ve hızlı bir şekilde hayata geçirilebilir.

    • aynen hem şehiriçi gemilerde hemde ido’larda kullanılabilir, toplam 10 tane istasyon yeterli bile olur! gerçekten dünyada alternatif enerjide ilklerden olunabiilir, istanbulun yapısı bunun için büyük fırsat!

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın