Quantcast

AB ile Güney Doğu Akdeniz ülkeleri arasında enerji işbirliği

5 5 ×
guney kibris akdeniz ab avrupa enerji isbirligiAB ile Güney Doğu Akdeniz ülkeleri arasında enerji işbirliği konusunun, Baf’ta düzenlenen bakanlar düzeyindeki konferansta ele alındığı ve konferans sonunda ortak bir bildiri yayımlandığı belirtildi.
Politis gazetesi, konferansta, “Güney Doğu Akdeniz doğalgaz koridorunun yaratılmasının, AB ile geniş bölgenin enerji gereksinimleri için ek kaynak olacağı” üzerinde durulduğunu yazdı.

Konferansın, Güney Kıbrıs AB dönem başkanlığı ile Avrupa Komisyonu tarafından birlikte organize edildiğini yazan gazete, konferansın Baf’taki “Aphrodite Hills Resort”da yapıldığını belirtti.

Habere göre konferans sonunda yayımlanan ortak bildiri, denizlerdeki doğalgaz ve petrol aramalarından dolayı çevrenin korunması konusunda işbirliği öngörürken, Güney Doğu Akdeniz’in, AB’nin enerji tedariğinin güçlendirilmesinde sahip olduğu önemli role vurgu yapıldı.

Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis burada yaptığı konuşmada, Güney Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon yataklarının bulunmasının bölge halklarının refahı ve barışı için yeni perspektifler açtığını söyledi.

Konferansa katılan Avrupa Komisyonu’nun Enerji Komiseri Günther Oettinger ise konuşmasında AB’nin enerji stratejisi temelinde, doğalgazın önemli bir rol oynayacağına dikkati çekti.

Oettinger, AB’nin her yıl yaklaşık 5 milyar ayak küp doğalgaz ithal etmek zorunda olduğunu söyledi.

Politis gazetesi “New York Times” gazetesinin, Güney Kıbrıs’ın güneyindeki deniz altındaki doğal kaynaklardan bahsederek belirlenen hidrokarbon rezervlerinin Kıbrıs sorununun çözümü için fırsatı teşkil ettiğini yazdığını belirtti.

Habere göre, gazete ayrıca (yabancı ve Rum politikacılar ile analizörlerin görüşlerine atıfta bulunurak) doğalgazın Türkiye üzerinden taşınmasının uzun süreli ve karlı olduğunu da yazdı.İlginizi Çekebilir

Doğalgaz santrallerinde tehlikeli gelişme

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın, yeni yatırımlarda payının artmasından ‘memnun’ olmadığını belirttiği doğalgaz santralleri, tümüyle ithal bir girdi

ABD yaptırım kararı almadan Rus şirketler harekete geçmiş

ABD, Ukrayna’daki tutumu nedeniyle Rusya’nın enerji devlerine yeni yaptırım kararı aldı. Ancak, Rusların ABD’nin Gazprombank ve Rosneft’e yönelik ekonomik yaptırımlarına

İZTO seçimleri için bir günde 52 akaryakıt şirketi kuruldu

Mehmet Kara / Enerji Günlüğü İzmir Ticaret Odası (İZTO) akaryakıt komitesi seçimlerini, mevcut yönetimi destekleyen grubun kazanması için bir günde

  • fatih

    ab nin israilin rumların yunanlıların işine yarayan eşsiz proje

Haberler haftalık olarak mailinize gelsin
Abone Ol
5 Twitter 3 Facebook 1 LinkedIn 1 Email -- 5 ×