Quantcast

AB ile Güney Doğu Akdeniz ülkeleri arasında enerji işbirliği

guney kibris akdeniz ab avrupa enerji isbirligiAB ile Güney Doğu Akdeniz ülkeleri arasında enerji işbirliği konusunun, Baf’ta düzenlenen bakanlar düzeyindeki konferansta ele alındığı ve konferans sonunda ortak bir bildiri yayımlandığı belirtildi.
Politis gazetesi, konferansta, “Güney Doğu Akdeniz doğalgaz koridorunun yaratılmasının, AB ile geniş bölgenin enerji gereksinimleri için ek kaynak olacağı” üzerinde durulduğunu yazdı.

Konferansın, Güney Kıbrıs AB dönem başkanlığı ile Avrupa Komisyonu tarafından birlikte organize edildiğini yazan gazete, konferansın Baf’taki “Aphrodite Hills Resort”da yapıldığını belirtti.

Habere göre konferans sonunda yayımlanan ortak bildiri, denizlerdeki doğalgaz ve petrol aramalarından dolayı çevrenin korunması konusunda işbirliği öngörürken, Güney Doğu Akdeniz’in, AB’nin enerji tedariğinin güçlendirilmesinde sahip olduğu önemli role vurgu yapıldı.

Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis burada yaptığı konuşmada, Güney Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon yataklarının bulunmasının bölge halklarının refahı ve barışı için yeni perspektifler açtığını söyledi.

Konferansa katılan Avrupa Komisyonu’nun Enerji Komiseri Günther Oettinger ise konuşmasında AB’nin enerji stratejisi temelinde, doğalgazın önemli bir rol oynayacağına dikkati çekti.

Oettinger, AB’nin her yıl yaklaşık 5 milyar ayak küp doğalgaz ithal etmek zorunda olduğunu söyledi.

Politis gazetesi “New York Times” gazetesinin, Güney Kıbrıs’ın güneyindeki deniz altındaki doğal kaynaklardan bahsederek belirlenen hidrokarbon rezervlerinin Kıbrıs sorununun çözümü için fırsatı teşkil ettiğini yazdığını belirtti.

Habere göre, gazete ayrıca (yabancı ve Rum politikacılar ile analizörlerin görüşlerine atıfta bulunurak) doğalgazın Türkiye üzerinden taşınmasının uzun süreli ve karlı olduğunu da yazdı.İlginizi Çekebilir

İran-Pakistan doğalgaz boru hattı inşası hızlandırılacak

Pakistan ve İran arasında inşa edilen doğalgaz boru hattının yapımının hızlandırılmasına karar verildiği bildirildi.

Esed, İran ve Irak’tan 17 milyon varil petrol ithal etti

Petrol kaynaklarının önemli bölümünü kaybeden Suriye yönetiminin Mısır limanlarını kullanarak İran ve Irak’tan petrol ithal ettiği belirlendi. Belgelere göre, ambargo

Chevron, Ukrayna’da doğalgaz şebekesiyle ilgileniyor

ABD’nin Chevron şirketi dahil üç yabancı şirket, Ukrayna’da doğalgaz şebekesi operatörü olan ortak işletme için başvuruda bulundu.

  • fatih

    ab nin israilin rumların yunanlıların işine yarayan eşsiz proje

Haberler haftalık olarak mailinize gelsin
Abone Ol
Paylaş