Quantcast

AB ile Güney Doğu Akdeniz ülkeleri arasında enerji işbirliği

5 5 ×
guney kibris akdeniz ab avrupa enerji isbirligiAB ile Güney Doğu Akdeniz ülkeleri arasında enerji işbirliği konusunun, Baf’ta düzenlenen bakanlar düzeyindeki konferansta ele alındığı ve konferans sonunda ortak bir bildiri yayımlandığı belirtildi.
Politis gazetesi, konferansta, “Güney Doğu Akdeniz doğalgaz koridorunun yaratılmasının, AB ile geniş bölgenin enerji gereksinimleri için ek kaynak olacağı” üzerinde durulduğunu yazdı.

Konferansın, Güney Kıbrıs AB dönem başkanlığı ile Avrupa Komisyonu tarafından birlikte organize edildiğini yazan gazete, konferansın Baf’taki “Aphrodite Hills Resort”da yapıldığını belirtti.

Habere göre konferans sonunda yayımlanan ortak bildiri, denizlerdeki doğalgaz ve petrol aramalarından dolayı çevrenin korunması konusunda işbirliği öngörürken, Güney Doğu Akdeniz’in, AB’nin enerji tedariğinin güçlendirilmesinde sahip olduğu önemli role vurgu yapıldı.

Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis burada yaptığı konuşmada, Güney Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon yataklarının bulunmasının bölge halklarının refahı ve barışı için yeni perspektifler açtığını söyledi.

Konferansa katılan Avrupa Komisyonu’nun Enerji Komiseri Günther Oettinger ise konuşmasında AB’nin enerji stratejisi temelinde, doğalgazın önemli bir rol oynayacağına dikkati çekti.

Oettinger, AB’nin her yıl yaklaşık 5 milyar ayak küp doğalgaz ithal etmek zorunda olduğunu söyledi.

Politis gazetesi “New York Times” gazetesinin, Güney Kıbrıs’ın güneyindeki deniz altındaki doğal kaynaklardan bahsederek belirlenen hidrokarbon rezervlerinin Kıbrıs sorununun çözümü için fırsatı teşkil ettiğini yazdığını belirtti.

Habere göre, gazete ayrıca (yabancı ve Rum politikacılar ile analizörlerin görüşlerine atıfta bulunurak) doğalgazın Türkiye üzerinden taşınmasının uzun süreli ve karlı olduğunu da yazdı.İlginizi Çekebilir

Bakan Yıldız: “Ukrayna krizinin Türkiye-Rusya ilişkilerini etkilemeyeceği kanaatindeyiz”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Biz Ukrayna krizinin Türkiye ile Rusya ilişkilerini etkilemeyeceği kanaatindeyiz” dedi. Enerji ve Tabii

Köşe Yazısı: Rusya ekonomisi zorlanıyor

  Deniz Gökçe / Akşam The Economist dergisine göre Rusya’nın ekonomik sorunları zaten Kırım’a el konmasından veya Ukrayna’da kavga başlamadan

Ukrayna: Türkiye boğazlardan LNG sevkiyatı talebimize yanıt vermedi

Ukrayna Başbakanı Arseni Yatsenyuk, boğazlar üzerinden sıvılaştırılmış gaz (LNG) sevkiyatıyla ilgili Türkiye’den yanıt alamadıklarını ifade etti. Boğazlar üzerinden Ukrayna terminaline

  • fatih

    ab nin israilin rumların yunanlıların işine yarayan eşsiz proje

Haberler haftalık olarak mailinize gelsin
Abone Ol
5 Twitter 3 Facebook 1 LinkedIn 1 Email -- 5 ×