zorlu enerji sinan ak israil gaz santrali odulZorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş’nin % 42,15 oranında ortak olduğu İsrail’de faaliyet gösteren 55 MW elektrik ve 40 ton/saat buhar üretim kapasitesine sahip Ashdod ile 120 MW elektrik ve 70 ton/saat buhar üretim kapasiteli Ramat Negev doğal gaz santral projelerinin finansmanı için imza attığı 1,1 milyar İsrail Şekeli ( yaklaşık 530 milyon TL) tutarındaki kredi anlaşması, Avrupa’da “Yılın Anlaşması” ödülünü aldı.

Zorlu Enerji, 1,1 milyar İsrail Şekeli (yaklaşık 530 milyon TL) tutarında kredi anlaşmasına imza attığı Ashdod (170 milyon TL) ve Ramat Negev (360 milyon TL) doğal gaz santral projeleriyle finans dünyasının en prestijli yayınlarından Euromoney Group’a bağlı Project Finance Dergisi tarafından “Yılın Anlaşması” ödülüne layık görüldü.

Londra’da 13 Şubat 2013 tarihinde düzenlenen ödül törenine katılan Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yurt dışındaki yatırımlarımızla imza attığımız başarılı işlerin, uluslararası saygınlıktaki Project Finance Dergisi tarafından ödüle layık görülmesi bizim için büyük bir gurur kaynağı… Proje finansmanı geçtiğimiz Ağustos ayında tamamlanan bu yatırımlarımız, İsrail’de özel sektör tarafından yapılan ilk kojenerasyon santralleri olacak. Toplam kurulu güçleri 175 MW olan Ashdod ve Ramat Negev santrallerinin inşaat çalışmalarını 2014 yılının ikinci yarısında tamamlamayı hedefliyoruz. Ashkelon bölgesinde, ortağı olduğumuz 800 MW kapasiteli Dorad Doğal Gaz Çevrim Santrali’ni bu yıl tamamlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İsrail’de enerji pazarının en önemli oyuncularındanız, önümüzdeki dönemde ilave yatırımlarla bu bölgede büyümeyi planlıyoruz. Her geçen gün önemi artan enerji sektöründeki fırsatları değerlendirerek, bölgesel güç olma yolundaki hedefimize daha fazla yaklaşıyoruz.” dedi.

Project Finance Dergisi’nin 14 yıldır dağıttığı “Project Finance Ödülleri”nde şirketler endüstriyel projelerin finansmanı; inovasyon, en iyi uygulama, çözüm kabiliyeti ve sürdürülebilirlik kriterleri kapsamında değerlendiriliyor.

Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin % 42,15 ve Edeltech Ltd.’nin % 57,85 oranında ortak olduğu İsrail’de faaliyet gösteren Ashdod ile Ramat Negev kojenerasyon santral projelerinin finansman kapanış töreni 2012 yılı Ağustos ayında İsrail’de gerçekleştirildi.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın