Quantcast

Türkiye ve İran’a ‘altın’ vuruş

2 2 ×

iran altin ticareti subat ayi yeni yaptirim dubaiABD’nin 6 Şubatta etkinleşen yaptırımları Türkiye’nin İran’la doğalgaz ticaretini vurdu.

ABD’nin 6 Şubat’tan itibaren yürürlüğe giren yeni yaptırımları Türkiye ile İran arasındaki doğalgaz karşılığı altın ticaretini baltaladı.

Türkiye’nin, yaptırımlar nedeniyle İran’la dolar ya da Euro üzerinden ticaret yapamadığı için geçtiğimiz seneden bu yana altın karşılığı gaz alıyordu. Hatta bunun sonucunda 2011′de 54 milyon dolar olan altın ihracatı, 2012′de 6,5 milyar doları geçmişti.

Bu sistem ise İran’a Türk parası karşılığı ödeme yapılıyor, İran da o paralarla Halkbankası’ndaki altın stoğundan altın alıyordu. Söz konusu külçe altında Türkiye’den Dubai’ye gidiyor ve burada da yabancı para birimlerine çevrildikten sonra İran’a gönderiliyordu.

DUBAİ’NİN ARACILIK ROLÜ KALMADI

Ancak yaptırımların devreye girmesiyle birlikte Dubai’deki altın alıcıları ticaretten çekildi. Türk yetkililerden edinilen bilgiye göre Türkiye’nin İran’dan altınla doğalgaz alma şansı artık kalmadı.

Yeni yaptırımlar, İran’a değerli madenlerin satışını zorlaştırırken, Halkbank’ın üçüncü ülkelerin İran’a yapacağı ödemeleri kabulünü de engelledi. 6 Şubat’tan önce Hindistan, İran’dan aldığı petrolün bedelini Halkbank üzerinden gerçekleştiriyordu.

ÇİN DEVREYE GİREBİLİR

Türkiye’nin toplam altın ihracatı da Kasım ayında 15.2 ton, Aralık ayında bu rakam 10.5 tona düştü. İran’ın altın ticareti konusunda yüzünü Çin ve Rusya gibi müttefiklerine dönmesi bekleniyor. Rusya’nın dünya bankacılık sistemiyle oldukça entegre olması nedeniyle, yaptırımlara karşı fazla dayanamayacağı ifade edilse de, Çin’in İran’a altın sağlayabileceği ifade ediliyor.

Türkiye, Hindistan, Japonya ve Çin gibi ülkeler Amerikan yaptırımları neticesinde İran’la petrol alışverişini azaltsada enerji ticaretini tamamen bitiremeyeceklerini duyurmuştu.

 İlginizi Çekebilir

Pantolon karşılığı petrol anlaşmaları sürecek mi?

Venezuela Cumhurbaşkanı’nın Küba’daki dördüncü kanser ameliyatından sonraki tedavisi sürerken, bir çok küçük bölge ülkesi nefesini tutmuş Hugo Chavez’in sağlık durumunu

Köşe Yazısı: Dünya enerji eğilimleri ve Türkiye raporu

Fuat Keyman / Milliyet Sabancı Üniversitesi, İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Araştırma Merkezi ve TÜSİAD tarafından düzenlenen, Dünya Enerji Görünümü

Petrol Fiyatları Yükselişine Devam Ediyor

Libya’da devam eden olaylar nedeniyle petrol fiyatları son 2.5 yılın en yüksek noktasına ulaştı. Londra Brent tipi ham petrolün vadeli fiyatları 2,5 dolar kadar artarak 105,08 dolara kadar çıktı. Bu Brent tipi ham petrolün varil fiyatının Eylül 2008′den bu yana en yüksek seviyesi oldu.

Haberler haftalık olarak mailinize gelsin
Abone Ol
2 Twitter 1 Facebook 1 LinkedIn 0 Email -- 2 ×