Quantcast

Türkiye ve İran’a ‘altın’ vuruş

0 0 ×

iran altin ticareti subat ayi yeni yaptirim dubaiABD’nin 6 Şubatta etkinleşen yaptırımları Türkiye’nin İran’la doğalgaz ticaretini vurdu.

ABD’nin 6 Şubat’tan itibaren yürürlüğe giren yeni yaptırımları Türkiye ile İran arasındaki doğalgaz karşılığı altın ticaretini baltaladı.

Türkiye’nin, yaptırımlar nedeniyle İran’la dolar ya da Euro üzerinden ticaret yapamadığı için geçtiğimiz seneden bu yana altın karşılığı gaz alıyordu. Hatta bunun sonucunda 2011′de 54 milyon dolar olan altın ihracatı, 2012′de 6,5 milyar doları geçmişti.

Bu sistem ise İran’a Türk parası karşılığı ödeme yapılıyor, İran da o paralarla Halkbankası’ndaki altın stoğundan altın alıyordu. Söz konusu külçe altında Türkiye’den Dubai’ye gidiyor ve burada da yabancı para birimlerine çevrildikten sonra İran’a gönderiliyordu.

DUBAİ’NİN ARACILIK ROLÜ KALMADI

Ancak yaptırımların devreye girmesiyle birlikte Dubai’deki altın alıcıları ticaretten çekildi. Türk yetkililerden edinilen bilgiye göre Türkiye’nin İran’dan altınla doğalgaz alma şansı artık kalmadı.

Yeni yaptırımlar, İran’a değerli madenlerin satışını zorlaştırırken, Halkbank’ın üçüncü ülkelerin İran’a yapacağı ödemeleri kabulünü de engelledi. 6 Şubat’tan önce Hindistan, İran’dan aldığı petrolün bedelini Halkbank üzerinden gerçekleştiriyordu.

ÇİN DEVREYE GİREBİLİR

Türkiye’nin toplam altın ihracatı da Kasım ayında 15.2 ton, Aralık ayında bu rakam 10.5 tona düştü. İran’ın altın ticareti konusunda yüzünü Çin ve Rusya gibi müttefiklerine dönmesi bekleniyor. Rusya’nın dünya bankacılık sistemiyle oldukça entegre olması nedeniyle, yaptırımlara karşı fazla dayanamayacağı ifade edilse de, Çin’in İran’a altın sağlayabileceği ifade ediliyor.

Türkiye, Hindistan, Japonya ve Çin gibi ülkeler Amerikan yaptırımları neticesinde İran’la petrol alışverişini azaltsada enerji ticaretini tamamen bitiremeyeceklerini duyurmuştu.

 İlginizi Çekebilir

Rüzgar türbininde çıkan yangında 2 mühendis öldü

Geçtiğimiz hafta, Hollanda’da Deltawind firmasına ait 21 MW kurulu güce sahip rüzgar santralinde yangın çıktı. Çıkan yangında, 2 teknik personel

IŞİD Kerkük sınırına geldi, Beyci rafinerisi üretimi durdurdu

IŞİD’in Kerkük sınırına kadar gelmesi ve burada çatışmalara devam etmesi nedeniyle, Irak’ın en büyük rafinerisindeki çalışmalar durduruldu. Irak Şam İslam

Brent petrol Libya’nın ihracata hazırlanmasıyla geriliyor

The Wall Street Journal Libya’nın yeniden ihracata hazırlanmasıyla Brent petrol Pazartesi günü yeniden değer kaybetti. National Oil Co. sözcülerinden Muhammed

Haberler haftalık olarak mailinize gelsin
Abone Ol
0 Twitter 0 Facebook 0 LinkedIn 0 Email -- 0 ×