Quantcast

Türkiye ve İran’a ‘altın’ vuruş

2 2 ×

iran altin ticareti subat ayi yeni yaptirim dubaiABD’nin 6 Şubatta etkinleşen yaptırımları Türkiye’nin İran’la doğalgaz ticaretini vurdu.

ABD’nin 6 Şubat’tan itibaren yürürlüğe giren yeni yaptırımları Türkiye ile İran arasındaki doğalgaz karşılığı altın ticaretini baltaladı.

Türkiye’nin, yaptırımlar nedeniyle İran’la dolar ya da Euro üzerinden ticaret yapamadığı için geçtiğimiz seneden bu yana altın karşılığı gaz alıyordu. Hatta bunun sonucunda 2011’de 54 milyon dolar olan altın ihracatı, 2012’de 6,5 milyar doları geçmişti.

Bu sistem ise İran’a Türk parası karşılığı ödeme yapılıyor, İran da o paralarla Halkbankası’ndaki altın stoğundan altın alıyordu. Söz konusu külçe altında Türkiye’den Dubai’ye gidiyor ve burada da yabancı para birimlerine çevrildikten sonra İran’a gönderiliyordu.

DUBAİ’NİN ARACILIK ROLÜ KALMADI

Ancak yaptırımların devreye girmesiyle birlikte Dubai’deki altın alıcıları ticaretten çekildi. Türk yetkililerden edinilen bilgiye göre Türkiye’nin İran’dan altınla doğalgaz alma şansı artık kalmadı.

Yeni yaptırımlar, İran’a değerli madenlerin satışını zorlaştırırken, Halkbank’ın üçüncü ülkelerin İran’a yapacağı ödemeleri kabulünü de engelledi. 6 Şubat’tan önce Hindistan, İran’dan aldığı petrolün bedelini Halkbank üzerinden gerçekleştiriyordu.

ÇİN DEVREYE GİREBİLİR

Türkiye’nin toplam altın ihracatı da Kasım ayında 15.2 ton, Aralık ayında bu rakam 10.5 tona düştü. İran’ın altın ticareti konusunda yüzünü Çin ve Rusya gibi müttefiklerine dönmesi bekleniyor. Rusya’nın dünya bankacılık sistemiyle oldukça entegre olması nedeniyle, yaptırımlara karşı fazla dayanamayacağı ifade edilse de, Çin’in İran’a altın sağlayabileceği ifade ediliyor.

Türkiye, Hindistan, Japonya ve Çin gibi ülkeler Amerikan yaptırımları neticesinde İran’la petrol alışverişini azaltsada enerji ticaretini tamamen bitiremeyeceklerini duyurmuştu.

 İlginizi Çekebilir

Mısır etkisi enerji maliyetlerini 300 milyon dolar artırdı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Mısır’da yaşanan karışıklığın şu ana kadar 300 milyon dolar civarında 1 aylık Türkiye’nin

Köşe Yazısı: Çin’den korkuyorlar bize çatıyorlar

Yavuz Semerci / Haberturk 7 ay önceydi. Köşemde bir enerji devinin raporundan tespitler aktarmıştım. Rapor, 2100 yılına gelindiğinde dünyanın bağımlı

Alanya’da Gündem “Yenilenebilir Enerji”

Fosil yakıtlar azaldıkça alternatif enerji kaynaklarına rağbet artıyor. Bu bilinçle yola çıkan farklı ülkelerden gelen akademisyenler, Alanya’da yenilenebilir enerji sistemleri

Haberler haftalık olarak mailinize gelsin
Abone Ol
2 Twitter 1 Facebook 1 LinkedIn 0 Email -- 2 ×