Quantcast

Japonya Başbakanı Abe, nükleer santral anlaşması için Ankara’da

7 7 ×

japon basbakani turkiye sinop nukleer santraliJaponya Başbakanı Şinzo Abe, Sinop’ta kurulacak ikinci nükleer santralin anlaşması için Ankara’da. Fransız-Japon ortaklığıyla gerçekleştirilecek 22 milyar dolarlık projenin 2017 yılında başlaması bekleniyor.

Sinop’taki nükleer santrali yapacak konsorsiyumda Japon Mitsubishi ve Itochu firmaları ile Fransız GDF Suez yer alıyor. Konsorsiyum, Fransız Areva’nın ürettiği Atmea tipi reaktör kuracak. Santralin kurulu gücü 4.500-5.000 MW gücünde olacak. Santralde Türkiye’nin de hissesi olacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, konsorsiyumun aynı zamanda Türkiye’nin üçüncü nükleer santralinin kurulacağı yeri de belirleyeceğini söyledi.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Perşembe akşamı Ankara’ya geldi. Cuma günü Türk-Japon İş Konseyi’ne katılan Abe, öğleden sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelecek. Görüşmede santral için hükümetlerarası anlaşma imzalanacak.

Anlaşma, Japonya’nın 2011 yılındaki Fukuşima felaketinin ardından yurtdışında imzaladığı ilk nükleer enerji anlaşması olacak.

Erdoğan, Abe’nin ziyareti öncesinde Japon Nikkei gazetesine verdiği mülakatta, Japonya’nın nükleer enerji sektörüne güvendiklerini ve Japonya’nın Fukuşima’dan dersler çıkardığına inandıklarını söyledi.İlginizi Çekebilir

Japonya Başbakanı: “Nükleer güç olmaksızın yaşayabilmeli”

Japonya Başbakanı, güneş, rüzgar ve biyoyakıt gibi farklı enerji kaynaklarının geliştirilmesini amaçladıklarını kaydetti; ancak bu hedefler için bir takvim vermedi.

AB: ‘Türkiye’de nükleer enerji için standartlar gözden geçirilmeli’

Avrupa Birliği’ne komşu ve deprem bölgesi olan Türkiye’ye nükleer santral konusunda Avrupa Komisyonu’ndan uyarı geldi. Avrupa Komisyonu’nun enerjiden sorumlu üyesi

Enerji Bakanı: Kimin Malını Kime Veriyorsun

Yıldız’dan çevrecilere tepki: Kimin malını kime vermiyorsun Enerji Bakanı Yıldız HES karşıtı çevrecilere sert çıktı. Yıldız, “Anadolu’yu vermeyeceklermiş. Sen kimin

Haberler haftalık olarak mailinize gelsin
Abone Ol
7 Twitter 3 Facebook 3 LinkedIn 1 Email -- 7 ×