zorlu enerji genel mudur sinan akZorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, cnbc-e’de katıldığı programda enerji sektörüne dair soruları yanıtladı. Ak, özel sektörün toplam 255 milyar dolar borcu olduğu belirterek, bunun önemli kısmını enerji şirketlerinin oluşturduğunu söyledi. Kurdaki artıştan enerji şirketlerinin ciddi darbe yiyeceğini söyleyen Ak, şirketlerin borçluluk oranlarının yüksek olduğunu vurguladı.

Ak, enerji fiyatlarının geçmişten beri sübvanse edildiğini, özellikle doğalgaz sektöründe kurdaki artış ile sübvansiyonunun arttığı söyledi. Ak, akaryakıt fiyatlarının kurdaki değişime bağlı olarak güncellendiğini söyleyerek, elektrik ve doğalgaz sektöründe benzer bir yapının hayata geçmesi gerektiğini düşündüğünü söyledi.
Mart sonu itibari ile elektrik ve doğalgaz fiyatlarında zammın muhtemel olduğunu belirten Ak, önümüzdeki süreçte, kurdaki değişim önemli diye konuştu.
Ak, Çatalağzı termik santrali özelleştirme ihalesine katılmayı düşündüklerini fakat piyasa şartlarının değişmeye başladığını söyledi. Özelleştirme ihalelerine bu ortamda devam etmenin ne kadar doğru olduğu tartışılır diyen Ak, piyasada enteresan bir şekilde ihalelere yüksek talep olduğunu söyledi. Özelleştirme ihalelerinde dolar bazında taahhütte bulunulduğunu ve kurdaki artış ile yatırımın özellikle önümüzeki 1-2 sene için olumsuz etkileneceğini belirtti.
Enerji borsasının kurulmasını dört gözle beklediklerini belirten Ak, liberalleşmenin temel taşı olan borsada elektrik fiyatlarının gerçek anlamda oluşmasını öngördüklerini açıkladı. Bunun gerçekleşmesi için elekrik ve doğalgazda tarifeli fiyatların ortadan kalkması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın