windstream hibrid ruzgar gunes enerjisi projesiWindStream Teknolojileri adlı firma Dünya’nın en büyük hibrit enerjisi projesini tamamladığını açıkladı.

Dünya’da enerji kaynaklarının gün geçtikçe azalmasıyla teknoloji firmaları ve bilim adamları evlerde, iş yerlerinde, kısacası yapabilecekleri her yerde enerji tasarrufu projeleri yapmak için kolları sıvıyor. Bu haberimizde Dünya’nın en büyük enerji tasarrufu projelerinden birine ait.

WindSteam Teknolojileri adlı firma Jamaika, Kingston’da bulunan bir ofisin çatısına Dünya’nın en büyük güneş ve rüzgar panellerini kurdu. Bu paneller ile yıllık yaklaşık 106,000kWh enerji üretilecek.

hibrit gunes ruzgar enerijsi santrali

 

Myers, Fletcher & Gordon adlı hukuk şirketinin çatısına kurulan bu sistem ile şirketin sistem için yaptığı yatırımı, enerji tasarrufu ile 4 senede geri kazanmış olacağı söyleniyor. 25 yılda yaklaşık 2 milyon dolar kadar tasarruf edecek şirketin yaptığı bu yatırımın tek eksi yönü çatı katında artık boş alanın kalmaması.

Son derece etkili bir yatırımla tasarruf etmenin yöntemini bulan Myers, Fletcher & Gordon hukuk firması bakalım diğer büyük şirketlere örnek olabilecek mi?

hibrit ruzgar gunes enerjisi tesisi

İşte karşınızda Dünya’nın en büyük hibrit enerji projesinin yapım aşaması ve proje hakkında bilgilendirme içeren kısa bir video:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=jx98fY7hK00[/youtube]

3 Yorumlar

  1. Haberde yanlış çeviri var. Yıllık 2 milyon dolar tasarrud değil , 25 yıllık işletme ömründe toplamda 2 milyon dolar tasarruf yapılacağı belirtiliyor.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın