botaş gaz boru hat 239872379833

Merve Erdil / Hürriyet

Doğalgaz piyasasında 2015 yılı alım-satım sözleşmeleri konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Yaklaşık 50 milyar metreküplük alım talebi gelmesine rağmen, BOTAŞ’ın elinde bu kadar gaz bulunmuyor. GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, “Özel sektör ithalatçıları, dolardaki artış nedeniyle BOTAŞ’ın üstünde fiyat istiyor. Bu nedenle herkes BOTAŞ’a yöneldi” diyor.

Kışa girerken, doğalgaz piyasasında hareketli günler yaşanıyor. Bir yandan olası kesintilere karşı acil eylem planları hazırlanırken, diğer yandan piyasa 2015 için yapılacak alım-satım sözleşmeleri konusunda kilitlenmiş durumda. BOTAŞ’ın 2015 yılı alım fiyatında yüzde 6 indirim olacağı açıklanmasına karşın, toplam 10 milyar metreküp doğalgaz ithal eden özel şirketlerin alış fiyatlarının henüz netlik kazanmaması, taraflar arasında imzalanacak satış sözleşmelerini zorlaştırıyor. BOTAŞ ise yığılan talebi karşılayamıyor. Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, “BOTAŞ’ın elindeki ithalat miktarından fazla bir talep oluştu. BOTAŞ’ın yeni talep artışlarını karşılayamayacağı bir durum ortaya çıktı. BOTAŞ elindeki ithalat miktarının yetersizliği nedeniyle herkesle istediği miktarda kontrat yapamıyor, kendisinin veremediği miktarın özel sektördeki ithalatçılardan temin edilmesini istiyor” şeklinde konuştu.

DOLAR SIKINTISI

Türkiye yıllık olarak yaklaşık 46 milyar metreküp civarında doğalgaz ithal ederken, bunun yüzde 26’ya yakın kısmı özel sektör eliyle ithal ediliyor. Ancak BOTAŞ alım satım anlaşmalarını TL yaparken, özel sektör dolar üzerinden yapmak istiyor. Bu durum, özellikle belirsizlik gösteren dolar kuru nedeniyle sistemi kilitlemiş durumda. TL’nin dolar karşısında değer kaybetmesi ve doların güçlü artış sinyalleri vermesi, iç piyasada TL bazlı fiyatların ağırlıklı olması nedeniyle oyuncuları zorluyor. Doğalgaz ithalatı yapan şirketler son kullanıcılar tarafından öncelikli tedarikçi olarak değerlendirilmiyor. Bu nedenle, 2015 yılı için BOTAŞ’a ulaşan alım talebi yıllık 50 milyar metreküpe yaklaşmış bulunuyor. BOTAŞ’ın elindeki yıllık kontrat miktarı ise 42.34 milyar metreküp seviyelerinde. Özel sektör ithalatçılarının doğalgaz fiyatındaki dövize bağlı değişim nedeniyle BOTAŞ’ın sunduğu fiyatın üstünde fiyat talep ettiğini dile getiren Arslan, “Herkes, BOTAŞ’ın daha ucuz fiyatı nedeniyle özel sektör yerine BOTAŞ’tan gaz istiyor. Bundan dolayı şu anda piyasada bir sıkıntı var. Özel sektör ithalatçıları da Gazprom ile indirim görüşmeleri yapıyor ancak henüz neticelenmedi. Yeni fiyatların ne olacağı konusunda henüz karar vermiş değiller. Dağıtım şirketleri, eksik kalan gaz miktarını özel şirketlerden farklı fiyattan temin etme konusunda sıkıntı yaşıyor çünkü tüketiciye bunu izah etmek çok zor. Serbest tüketici konumunda olanlar da yüksek fiyatla gaz almak istemiyor. Henüz piyasada sözleşmelerini yapamamış birçok tüketici mevcut” diyor.

Devamı için tıklayınız.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın