Dünyanın en önemli meselelerinin su ve enerji olduğunu söyleyen ünlü girişimci Manoj Bhargava ve ekibi enerji üretimi için verimli bir bisiklet geliştirdi.

5-Hour Energy isimli enerji içecekleri şirketlerinin kurucusu olan ünlü isim Manoj Bhargava, kendi kurmuş olduğu özel ekibiyle birlikte bir bisiklet geliştirdi. Tamamıyla insandan aldığı dinamizmden faydalanarak enerjiyi elektriğe çevirebilen ve bir evin 24 saatlik enerji ihtiyacını karşılayabilen bu bisiklet büyük ilgi görmekte.

Webtekno’da yer alan habere göre kullanımı oldukça kolay olan bisiklet her pedal çevrildiğinde kendisine bağlı olan çarkı döndürüp enerjiyi hapsediyor ve bunu bir batarya ünitesine aktararak saklıyor.

Yapılan röportajlarda dünya nüfusunun yarısının elektriğe ulaşamadığını ya da günde en fazla 2-3 saat kadar erişebildiğini söyleyen Bhargava, her şeyin enerjiye ihtiyacı olduğunu ve bunun özellikle kırsal bölgelerdeki evler için çok önemli bir olacağını belirtti. Fosil yakıtlı araçların artık günümüzde kullanılmamaya başlandığını, elektriğe ulaşamayan kişilerin bu bisikleti kullandığı taktirde büyük bir enerji ağı oluşturulabileceğini belirtiyor.

elektrik üreten bisiklet 2383923

Sadece insan enerjisiyle ve elektrik üretebilecek olan bu sistem aynı zamanda bireyin günlük spor aktivitesini de bir nebze olarak karşılayarak insan vücudun zinde olmasına da katkı sağlayacağı belirtilmekte.

Bhargava, önümüzdeki yıl içerisinde yalnızca Hindistan’da 10 bine yakın haneye bu bisikletten dağıtmayı hedeflediklerini söylüyor. Büyük bir servete sahip olan Bhargava, ayrıca tam bir hayırsever bir iş adamı. Servetinin %90’ını hayır işlerine ve bilimsel çalışmalar yapan departmanlarına yatırmakta olan bu ünlü isim dağıtacağı bisikletler için de herhangi bir ücret talep etmeyecek.

8 Yorumlar

 1. ayda 120 kwh bir eve gelen en az fatura; Buradan gunluk ihtiyac 4kwh oldugunu dusunursek
  1 saat pedal cevirme ile 4kw lik bir dinamoyu cevirmemiz gerektigi anlasilmaktadir.Yaklasik olarak 4kw 5.4 Beygir gucu demektir.Bu gucle cevirmeliyizki 1 saatte 4kwh lik enerji elde edelim
  dinamo;aku ve tekrar 220 volta cevirirken olusacak kayiplari hesaba katmadik.

  • fatura üzerinden aylık ihtiyaç duyulan en az elektrik miktarını açıklamaya çalışmak bilimsel değildir. Evdeki tüm elektrikli cihazların her gün giderleri hesaplanmalı ve aylık ortalama alınması lazım. Yoksa türkiyede 180 liralık bir faturayı günlük bir saat pedal çevirerek karşılamak istersen 20.5 beygir saatlik enerji verebilecek olman lazım. Devlet ücretini çıkarmak aklına gelmedi mi?

 2. Alman bisikletçinin tost makinesini çalıştırmaya çalıştığı videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

 3. Güzel ve faydalı buluyorum. Lakin, belirtmek isterim ki kişi ancak gelirinin %90’ını hayır işlerine harcıyor olabilir (serverinin gelirini sürekli olarak nasıl paylaşacak 1, paylaşırsa nasıl zengin kalacak 2). Bu da bir çeşit reklam olabilir. Kimsenin unlu ekmeğinde ya da eltından külçesinde gözüm yok sadece bazılarına örnek olur.

  Ürün eleştirisine gelecek olursak ürünün daha çok gelişmeye ihtiyacı var bence bu konumda uzun süre kullanılamaz dolayısı ile enerji de oluşturulamaz.Lakin kişinin oturuşu da bize oturmanın zorluğunu ve konforun azlığını ispatlar niteliktedir. Ürünün kullanmasından kaynaklanan güvenlik önlerinin yetersizliği ile ilgili kazalardan da büyük ölçüde zarar görebileceğini düşüyorum. Saygılar.

 4. Değerli arkadaşlarım olumsuz örneklerinin yanı sıra olumlu katkılar sağlayabilecek eleştirilerde bulunmanızı da rica ediyorum. Bu tür eleştirileri yaparken profesyonellerden daha çok faydalanıl masını öneriyorum. Lütfen bu konu hakkında araştırmalar yapan Arkadaşların yorumlarda bulunmasını, katkıda bulunmasını rica ediyorum. Biz neden daha iyisini yapmayalım neden hep gören, izleyen ve eleştiren oluyoruz. Eleştirelim ama üzerine ciddi şeyler koyalım. Insan gücü ile elektrik üretimini Ciddiye alıyorum ve katkılar bekliyorum. Değerli katkılarınızdan dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum; Ülkem adına.

 5. Aynısı benim aklıma geldi. Sonra Google’dan aradım başkası da düşünmüştür diye. Gerçekten düşünen olmuş.
  Evin tüm elektriği üretilemeyebilir ama, “kendi telefonunu kendin şarj et” sloganıyla, kilo vermek isteyenlerin, aile bütçesine katkı yapmak isteyenlerin, doğaya duyarlı kişilerin ilgisi çekilebilir.Böylece,
  1)”elektrik üreten bisiklet” bu kesime pazarlanabilir.
  2) 100.000 kişinin her gün bir saat elektrik ürettiğini düşünürseniz toplamda güzel bir tasarruf yapılmış olur.
  3) Bu ilgi görürse, işi yapan firma yetkinlik kazanacağı için ilerde her çatıya bir rüzgar gülü veya güneş enerjisi paneli işine de girebilir.
  Şahsen makul bi fiyata böyle bi bisiklet olsa ben alabilirim.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın