Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarı, “Bizim enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmak için nükleerin bir an önce hayata geçmesi gerekiyor” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak dışa bağımlılığını en aza indirmek zorunda olduğunu belirterek, “Santralları yapmak zorundayız. Gelişmiş ülkeler, nükleer enerji kotasını doldurdukları için şu anda yapmıyorlar. Bizim enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmak için bunların bir an önce hayata geçmesi gerekiyor” dedi. Sarı, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nda alınan kararlara ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi içinde konferansa katılan 196 ülkenin hedeflerini sunduklarını anımsatan Sarı, “Biz de 2030’a kadar sera gazı emisyonunda artıştan azaltım noktasında yüzde 21 gibi bir oranı hedefledik” dedi.

Rusya ile yaşananlardan dolayı herhangi bir doğalgaz kesintisinin söz konusu olmadığına dikkati çeken Bakan Sarı, şöyle konuştu: “Türkiye olarak, yenilenebilir enerjiyi özellikle bu noktada vurguluyoruz. Biz yenilenebilir enerji kaynaklarımızı kullanarak, dışarıya bağımlılığı minimuma indirmek zorunda olan bir ülkeyiz.”

2 Yorumlar

  1. bu nasıl bir kafadır, Ruslardan yakıt alıyorsun, kendin yakıt zenginleştirmiyorsun, dışa bağımlısın. Ya halkı kandırıyorlar ya da çok cahiller.

  2. Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ,bari siz soylemeyin nukleer ile bir sey
    lutfen ,bulundugunuz bakanlik gorevine tamamen ters , uymuyor.yoksa enerji bakanligina gecin .

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın