Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ticari araçlara getirilecek ÖTV indiriminin yanısıra sıfır km hibrid araçların da vergi sistemi üzerinde çalışıldığını açıkladı.

Geçtiğimiz yıllarda elektrikli araçlara vergi indirimi getiren hükümet şimdi de hibrid (melez) motorlu araçlar için vergi düzenlemesi hazırlığı yapıyor. CNN Türk’te bir programda konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek hibrid araçlar için de yeni bir vergi düzenlemelesi yapacaklarını açıkladı. Ticari araç sahiplerine bir kereye yönelik yapılacak ÖTV indirimi kararının da mecliste olduğunu dile getiren Şimşek ekonomiyi canlındıracak kararlar almaya devam edeceklerini ifade etti.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt dünyada bütün ülkelerde hibrid teknolojisinin teşvik edildiğini bildirerek, hibridin yeni bir teknoloji olmasından dolayı geliştirme maliyetlerinin yüksek olduğunu söyledi. Hibridin otomobil kullanıcıları tarafından benimsenmesi için dünyada ülkelerin hibrid teknolojileri sübvanse edecek çözümler geliştirdiğine işaret eden Bozkurt, sözlerini şöyle sürdürdü: “Vergi teşvikleri bunun en önemli yollarından biri. Dünyada ülkeler hibrid otomobilleri cazip hale getirecek güzel teşvikler veriyor. Biz yakın gelecekte hibrit ve benzeri teknolojilerin destekleneceğine inanıyoruz. Elektrikli otomobiller için destek yapıldı çok ciddi avantaj sağlandı”

Bozkurt, hibrit teknolojisinin gelecek 15-20 yıl daha gündemde olacağını belirterek, “Elektrikli otomobiller, altyapı, batarya menzillerinin kısıtlı olması gibi nedenlerle şu an için pratikte sorunu çözmüyor. Hibritte içinde iki tane motor var, hem elektrikli motor hem benzinli motor aynı anda çalışıyor. Kendi kendini şarj ediyor, şarj ihtiyacı yok. Onun için bu teknoloji gelecek 15-20 yıla damgasını vuracak. ” diye konuştu.Gelecek dönemde hibridde vergi ile ilgili teşvikler gündeme gelmesi durumunda hibrit araçların toplam satıştaki oranının yükseleceğini dile getiren Bozkurt, “Önümüzdeki 10 yılda Türkiye’de hibrid otomobil satışlarının payının toplam pazarın içinde yüzde 25’lerin altına düşmeyeceğini düşünüyorum. Yeter ki markalar müşterilerinin talep ettiği modelin hibrid versiyonu sunulabilsin” dedi.

3 Yorumlar

  1. bu haber üzerine toyota türkiye’nin sitesine girip yeni Prius’a baktım €58.000+KDV diyo. Sayın toyota bilmem ne türkiye temsilcisi bunu yorumlasın teşvikten önce.

    Bide yaris hibride baktım 68.000’den başlıyo. vergi indirimiyle fiyat 50.000’e çekilir mi bilemem ama eğer çekilirse satış oranında patlama yaşanır. Dizel mi hibrid mi derseniz herkes hibrid der çünkü dizelden daha avantajlı.

    • şuda var; hibrit araç ithal olduğu sürece pili kilit bir donanımı yerli üretilmediği sürece vergi indiriminin ne anlamı var? tek ama tek petrol kullanmayan elektrikli araçlara vergi indirimi daha yüksek olmalı..

      • Bütün engellilere özür oranınca indirim yapsınlar HİBRİT ARAÇLARDA VE OLURSA 1 KERELİĞİNE

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın