Türkiye, jeotermalde 2023’e kadar bin megavat kurulu güç hedefine ulaşmak için Dünya Bankasından kredi talebinde bulundu.

Dünya Bankasından yapılan açıklamada, kaynağın 40 milyon dolarlık kısmının hibe şeklinde, sırasıyla 150 ve 100 milyon dolarlık kısmının ise Türkiye Kalkınma Bankası ve Türkiye Sinai Kalkınma Bankası tarafından kredi olarak talep edildiği belirtildi.
Kredi, Türkiye’de jeotermal kaynakların doğrulanması ile ilişkili kaynak riskinin paylaşılmasına ve jeotermal proje yatırımlarının kaynak geliştirme ve inşaat aşamaları için finansmana erişimin kolaylaştırılmasına ilişkin oluşturulan Dünya Bankası Jeotermal Geliştirme Projesi (JGP) kapsamında kullanılacak.

Jeotermal Geliştirme Projesi ile Türkiye’de jeotermal enerjinin geliştirilmesine yönelik yatırımların artırılması ve bu amaçla arama aşamasında özel sektörün üstlendiği riskin azaltılması ve kaynak geliştirme çalışmaları için uzun vadeli finansmana erişim sağlanması hedefleniyor.

Türkiye’nin 2008 yılında 30 megavat olan jeotermal kapasitesi, 2016’da 648 megavata ulaştı. Son 7 yılda jeotermal güç üretim kapasitesini 600 megavattan fazla artırarak bu alanda büyük gelişim gösteren Türkiye, dünyada jeotermal enerji sektöründe ilk 10 ülke arasına girmeyi hedefliyor.

Ülkede geçen yıl jeotermal enerji santrallerinden yaklaşık 3 milyar 225 milyon kilovatsaat elektrik üretildi. Türkiye, 2023 yılına kadar bin megavatlık jeotermal elektrik üretim kapasitesine ulaşmayı planlıyor.

1 Yorum

  1. 1000 mw kurulu güce 2023 değil 2020 yılında yakalarız. Şu an da 712 mw. yapım aşamasında olan 53 mw miz cepte. Üretim lisansı almış olan ve hazırlıklarına devam eden santral sayısının gücü 190 mw olduğuna göre bunların 1,5 senede biteceğini farz edersek 2018 e kadar 950 mw olur.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın