Türkiye”nin ilk yerli otomobilinin yapılmasına yönelik takvim de gecikme yaşanıyor.

Haziran ayına kadar yerli otomobili üretecek babayiğitin belli olacağı açıklanırken, henüz bugüne kadar bir isim ortaya çıkmadı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı”nın koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda 2016 sonuna kadar ise 30-40 araçlık filonun hazırlanması hedefleniyor.

Yakıt olarak yüzde 100 elektrikli olan modelin yanı sıra benzin-dizel yakıt seçeneğinin de bulunacağı yerli otomobilde benzinli olan jeneratörle elektrik üretecek.

Menzili artırılmış elektrikli otomobilde benzin yakılıp elektrik üretileceği için tüketim daha ekonomik olacak. 100 kilometrede 2 litre benzin tüketimi öngörülüyor. Yerli otomobilde 2019″un sonuna kadar ise seri üretimden aracın çıkarılması planlanıyor. Aracın piyasaya çıkacak son dizaynı Mayıs 2018″de kamuoyuna tanıtılacak. Yerli otomobilde B, C ve D segmenti olacak. Makam aracı olarak da kullanılabilecek.

1 Yorum

  1. Türkiye de petrol yok gaz yok Türkiye ye yerli kaynaklarını kullanma şansı tanıyacak yegane asrın çözümü elektrikli otomobillerdir, tam gaz yoğunlaşılmalı..

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın