Avrupa standartlarına göre kullanılamayacak kadar kirli olan yakıtların Afrika ülkelerine satıldığı ortaya çıktı.

İsviçreli sivil toplum kuruluşu Public Eye, yürüttüğü araştırma sonucunda bazı perakendecilerin ülkelerin zayıf mevzuatlarını kullanarak standarıntları istismar ettiğini belirtti.

Yayımlanan raporda, Avrupalı akaryakıt dağıtım şirketleri ve petrol üreticilerinin Afrika’ya sülfür oranları AB standartlarının çok üzerinde dizel yakıt satışı yaptığı iddia ediliyor.

Uluslararası standartlardaki farklılardan kaynaklanan bu ticaret fırsatı eleştiri konusu oluyor. Uzmanlar etik dışı uygulamalara son verilmesi için küresel yakıt kalitesi standartlarının belirlenmesi gerektiği görüşünde.

afrika-yuksek-sulfurlu-kirli-yakit-dizelRaporda İsviçre’den akaryakıt üreticileri Vitol, Trafigura ve Addax & Oryx’in Afrika’ya ‘kirli dizel’ satan firmalar arasında olduğu belirtiliyor.

Trafigura ve Vitol ise raporun yanlış anlaşıldığını ve perakendecilerin ülkelerinde uygulanan yasal sınırlar içinde çalıştıklarını söylüyorlar.

Raporda belirtilen üç dağıtım şirketi ise, pazarın düzenleyici gereksinimlerini karşıladıklarını ve gerekenden daha yüksek kükürt seviyeleri tutmaktan hiç bir çıkarları olmadığını savunuyorlar.

Kaynak: BBC, PublicEye.ch, TheGuardian

PAYLAŞ

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın