Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kömürde ithal yok, kendi rezervimizi eritmek durumundayız” sözleri madenin başkenti Zonguldak’ı umutlandırdı. 1 milyar tonun üzerinde taş kömürü rezervi olduğu tahmin edilen Zonguldak’ın yeniden enerjide lokomotif olması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen elektrik santralleri toplu açılış töreninde, “Cari açığı düşüremezsek ekonomi dumanaltı olur. Kömürde ithal yok, bu işi kapattık. Kendi rezervimizi eritmek durumundayız. Bunu yapmaya mecburuz” demişti.

8 bini aşkın işçinin çalıştığı Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğüne işçi alınarak yeniden üretime geçilmesi gerektiğinin altını çizen Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, yerin metrelerce altındaki kara elmasın yeryüzüne çıkartılması gerektiğini vurguladı. Maden ocaklarında bir gram kömür kalmamak şartıyla üretim yapılması gerektiğini belirten Demirci, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın enerjide yerli kaynakların kullanılması yönündeki sözlerini değerlendirdi. Demirci, kömürün demir-çelik sektöründeki en önemli ham madde olduğuna dikkat çekerek şöyle dedi:
“Sayın Cumhurbaşkanımız her defasında bunu söylüyor. Enerji Bakanımız Berat Bey de bu konuda her zaman bu fikirleri söylüyorlar. Yerli kömüre önem verileceği söyleniliyor. Bizler de GMİS olarak ülkemizde yer altında bir gram kömürün kalmadan çıkartılması taraftarıyız. Çünkü taş kömürümüz dünyadaki hakikaten en değerli enerji sektöründeki ham maddedir. Kömürden başka demir çeliği eritebilecek ham madde bulunamadı. Şu anda taş kömür ile bu işlemi yapıyoruz. Taş kömürde enerji sektörü ve fabrikalarımız olduğu sürece demir çelik ihtiyacı olduğu sürece ve demir çeliği eritebilecek başka madde bulununcaya kadar kömürümüz bize katkı sağlayacak. Ben diyorum ki bu kömürü yer altından çıkartalım. Ülke ekonomisine kazandıralım.”

 

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın