Enerji Bakanlığı tarafından hazırlanan yerli kömür çalışmasına göre, termik santral kurma şartı ile özel sektöre devredilen kömür sahalarında toplam 3 bin 165 megavat santral kurulacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın “yerli kömür”ü enerjiye dönüştürerek, ekonomiye kazandırma hamlesi, yatırımları hızlandıracak. Bakanlık tarafından hazırlanan yerli kömür çalışmasına göre, termik santral kurma şartı ile özel sektöre devredilen kömür sahalarında toplam 3 bin 165 megavat santral kurulacak. Rapora göre, kamunun kontrolündeki linyit sahalarının ülke ekonomisine kazandırılmasıyla enerjide dışa bağımlılık ve cari açıktaki enerji payı azaltılacak.

Raporda, yerli kömürün enerjiye dönüştürülmesini öngören yeni modelle hem ucuz elektrik tüketme imkânı sağlanacağı, hem de kömür madenciliğinin geliştirileceği belirtildi.

BAZI SAHALAR VE ÇALIŞMALAR

Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) bünyesinde 8.5 milyon tonluk linyit rezervi bulunuyor. Çayırhan sahasının ihale
süreci devam ederken, Trakya’daki sahaların değerlendirilmesi için fizibilite ve etüt çalışmaları başlatıldı. Afşin-Elbistan
sahaları yatırıma hazır hale getirildi. Konya-Karapınar için rezerv geliştirme çalışmaları başlatıldı.

Saha 2017 sonunda yatırıma açılacak. Trakya-Ergene’nin enerji üretim alanı olarak belirlenmesi çalışmaları yapılıyor. Denizli, Afyon, Aydın, Tekirdağ, Edirne, İstanbul, Muş, Ankara, Amasya, Karabük ve Çankırı’da linyit arama ve rezerv belirleme çalışmaları devam ediyor.

Devamı için tıklayınız.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın