Güneş enerjisi potansiyelinin değerlendirilmesi için geçen ay şirketlerin ilgisine sunulan Konya-Karapınar’ın toplamda 1,8 milyar tonluk kömür rezervi de 2017 sonu itibarıyla yatırımcıya açılacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerinden derlenen bilgilere göre, Bakanlığın yerli ve yenilenebilir kaynaklarını değerlendirme çalışmaları kapsamında yeni kömür rezervleri de yatırımcının ilgisine sunulacak.

Bakanlık 21 Kasım’da son tekliflerin verileceği Çayırhan B sahası ile toplam 7 milyar tonluk kömür rezervini gelecek birkaç yıl içerisinde değerlendirirecek.

Çayırhan B, Konya-Karapınar, Eskişehir-Alpu, Trakya Kömür Havzası ve Afyon-Dinar sahalarında bulunan 7 milyar tonluk rezerv ile Türkiye’de 2020’ye kadar en az 5 bin megavatlık yerli kömüre dayalı termik santral kurulacak.

Söz konusu santraller, Bakanlığın Çayırhan B sahası ile Türkiye’de ilk kez uygulamaya başlayacağı açık eksiltme usulüyle ekonomiye kazandırılacak.

Bu sahalar arasında 1,8 milyar ton ile en büyük rezerve sahip Konya-Karapınar sahası 2017 sonu itibarıyla yatırıma açılacak. Burada, 3 ile 4 bin megavat arasında bir kapasitede elektrik üretim santrali kurulacak.

Bu arada Konya-Karapınar Kömür Havzası’nda uluslararası standartlara uygun kaynak ve rezerv raporu hazırlanmasına yönelik rezerv geliştirme sondajlarına da başlandı.

Karapınar’a yapılacak 1,5 milyar doları bulan güneş enerjisi yatırımından sonra, bölgenin yerli kömür rezervleri de böylece ekonomiye artı değer sağlayacak.

Kömürün gazlaştırılarak belli ürünlere dönüştürülmesini ve ithal edilen bazı petro kimyasalların yerli kaynaklarla üretilmesini sağlayacak “Kömür Gazlaştırma Projesi”ni hayata geçirmek için de önemli adımlar atılıyor.

Manisa’nın Soma ilçesindeki 285 milyon ton rezervli bir sahada gerçekleştirilecek bu proje kapsamında 200 megavatlık termik santral kurulacak, yılda 433 bin ton amonyak, 1 milyon ton üre ve 1 milyar metreküp sentetik doğalgaz veya 540 bin ton metanol türevleri üretilecek.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın