Rüzgar enerjisinde 33 MW ek kapasiteyi devreye alan Sanko Enerji 250 milyon liralık jeotermal enerji projesini de bu yıl tamamlayacak.

SANKO Enerji CEO’su Adil Tekin, 60 MW kurulu gücündeki İstanbul Çatalca Rüzgar Enerji Santrali’nin (RES) 33 MW ek kapasite yatırımının devreye alındığını söyledi. Tekin, 140 milyon TL tutarındaki ek yatırımla Çatalca RES’in 93 MW kapasiteye çıktığını ve ek kapasitenin devreye alınması ile santralin yıllık 275 milyon kWh yenilenebilir enerji üreteceğini kaydetti.

Çatalca RES’in 2008 yılında devreye alındığını anımsatan Tekin, “Üretime alındığı tarihte Türkiye’nin ikinci en büyük RES’i olan Çatalca RES’in bugüne kadar ürettiği 1.5 milyar kWh yenilenebilir enerji ile yaklaşık bir milyar ton karbondioksit salınımı engellenmiştir. Yatırımına Nisan ayında başladığımız 3,3 MW 10 adet türbinlik ek kapasite yatırımını 8,5 ay gibi kısa bir sürede tamamladık” dedi.

Ülkemize olan güvenle Çatalca RES ek kapasite yatırımını kısa sürede tamamlandığını kaydeden Tekin, “Tam da arz açısından ihtiyaç duyulan bir ortamda ekonomimize kazandırmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. 2016’da yatırımına başladığımız jeotermal enerji projelerine de yoğunlaşarak ilk santrali 250 milyon TL yatırımla Ekim 2017’de devreye almayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın