Suudiler Konya’da dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali ihalesine hazırlanıyor

Suudi Arabistan merkezli ACWA Power’ın Başkanı Paddy Padmanathan, Konya Karapınar’da gerçekleştirilecek dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali ihalesine çalıştıklarını söyledi.

Konya’nın Karapınar ilçesinde kurulacak dünyanın en büyük ‘güneş tarlası’na Suudiler talip oldu. Kırıkkale’de 950 megavatlık kombine doğalgaz çevrim santrali yatırımına imza atan Suudi Arabistan merkezli ACWA Power Başkanı ve CEO’su Paddy Padmanathan, Türkiye’ye gelecek dönemde yapacakları yatırımların güneş, rüzgar ve jeotermal alanında olacağını belirtti.

Türkiye’nin 21 Şubat’ta yapılacak Konya Karapınar’da gerçekleştireceği bin megavat kapasiteli dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali ihalesini anımsatan Paddy Padmanathan, şöyle devam etti. “Hedefimiz, Türkiye’deki çeşitli kaynaklardan bir kapasite oluşturmak. Bu yüzden güneş enerjisindeki 1.000 megavatlık bu proje üzerinde çok dikkatli bir şekilde çalışıyoruz. Söz konusu projedeki yerlilik şartının çok önemli ve doğru olduğunu düşünüyorum. Bu şekilde ülkeye daha çok ekonomik değer katılabiliyor.”

Ayrıca, rüzgarda 350-400 megavat civarında bir kapasite için lisans beklediklerini ifade eden Padmanathan, “Bu lisans süreciyle ilgili bir erteleme söz konusu oldu ama önemli değil. Bu lisansları alıp tamamladıktan sonra rüzgar enerjisinde kapasitemize yenilerini eklemeye devam edeceğiz. Jeotermal enerjide ise 50 ile 200 megavat arasında yatırım için fırsatları değerlendirme sürecindeyiz” dedi.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın