DMA, TÜBİTAK MAM ve Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü, Türkiye’deki teknolojilerden faydalanılarak dünyanın ilk elektrik ve borla çalışan hibrit otomobilini geliştirdiler.

TÜBİTAK MAM ve Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü, DMA’nın da üstlendiği proje ile birlikte elektrik ve sodyum bor hidrür ile çalışan Boren isimli bir otomobil geliştirdiler. Bu iki teknolojinin entegrasyonunu DMA sağlarken sodyum bor hidrürden hidrojen elde edilecek pilini ise TÜBİTAK MAM ve Bor Enstitüsü geliştiriyor.

Kasasında motor, şanzıman, egzos sisteminin olmadığı aracın kablo için gerekli altyapısı ise DMA tarafından yapıldı. Kasasına bataryaların konulması için özel bir alan ayrılan aracın toplam proje maliyeti ise bir milyon doların üzerinde.

Yakın bir zamanda lansmanı yapılacak olan araç, geleceğin teknolojisi olarak görülen hidrojen ve elektrik enerjisiyle birlikte çalışıyor. DMA’nın geliştirdiği elektrik motoru 53 kW ile 450 kilometre kadar yol katedebiliyor. Ayrıca Tesla’nın geliştirdiği elektrik motoru 75 kW ile 426 km yol katediyordu.

6 Yorumlar

  1. Yanlış anlamlar çıkarılacak olan bu haberin başlığınızı değiştirmeniz iyi olur. Zira “Elektrik ve borla çalışan araba” yoktur. Bu arabada öyle çalışmıyor. Haber içeriğinde de yazdığı gibi “Sodyum bor hidrür” le, yani aslında “Hidrojen” le çalışıyor ki Hidrojen üretiminin yüksek maliyeti, bu aracın kullanılabilitesini bayağı düşürüyor.

  2. Araç hibrit..bir elektririkli motor..birde içden yanmalı(işlenmiş bor ile saf oksijenin yanması sonucu olusan kinetik enerji)…

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın