ABK Çeşme RES Koordinatörü Erman Kaya, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmada Türkiye’nin son 10 yıl içinde büyük ve önemli yol kat ettiğini belirterek, teknik ekipmanların da Türkiye’de üretilmesi gerektiğini söyledi.

Yaklaşık 11 milyon TL tutarında maliyeti olan 3 MW’lık bir rüzgar türbininin yüzde 40’ının Türkiye’de üretildiğini, geri kalan yüzde 60’lık kısmının ise yurtdışından ithal edildiğinin altını çizen Kaya, yurtdışına giden sermayeyi ülke içinde tutmanın tek yolunun, ithal edilen ürünleri Türkiye’de üretmekten geçtiğini kaydetti. Genel olarak jeneratör ve parçaları imalatının halen yurt dışından ithal edildiğini belirten Kaya, üstelik jeneratörlerin dişli gibi bazı küçük parçalarının önce Türkiye den ihraç edildiğini, ardından da jeneratör olarak tekrar ithal edildiğini dile getirdi.

Türbinlerde yerli parça kullanımına devletin önemli desteklerde bulunduğunu hatırlatan Kaya, Türkiye’de 250 KW’a kadar üretilen %100 yerli rüzgar türbinlerinin bulunduğunu; ancak bunun yeterli olmadığını ifade etti. Türkiye’de rüzgar koridorlarının kısıtlı olduğunu söyleyen Kaya, “250 KW’lık türbinler yeterli gelmiyor. Büyük türbinleri üretecek yeterli kapasitemiz ise henüz yok. Bu kapasitemizi geliştirmek için şimdiden gerekli yatırımları yapmalıyız” açıklamasını yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile TÜBİTAK’ın yürüttüğü Türkiye’nin ilk “Milli Rüzgar Santrali” (MİLRES) Projesi’nin önemli olduğunu kaydeden Kaya, “500 KW gücündeki prototip türbin üretimi tamamlandı. Yeni hedef 2.5 MW ve üzeri türbinler geliştirerek bunların ticarileşmesini sağlamak” diye konuştu.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın