Türkiye’de doğalgaz ulaşmayan il tamamlanacak ihalelerle beraber kalmayacak.

Dağıtım şirketleri ise mevcut bölgelerine ek olarak 2020’ye kadar 206 yeni ilçeye daha gaz erişiminin sağlanması için 3.5 milyar liralık şebeke yatırımı yapmayı planlıyor. Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği Derneği’nin (GAZBİR) 2016 Yılı Doğalgaz Dağıtım Sektörü Değerlendirme Raporu’ndan derlenen verilere nazaran, 2006-2016 içinde doğalgaz dağıtım sektöründe 11.8 milyar liralık yatırım gerçekleştirildi.

Bu yatırımlarla geçen yıl sonu itibarıyla 76 ilde ve bu illere bağlı 339 ilçede doğalgaz kullanımı yaygınlaştı. Mevcut durumda, faaliyetinin 10 yılını yeni doldurmuş Aksaray, Balıkesir, Çorum, Denizli, Düzce, Erzurum, Kayseri, Manisa, Samsun, Sivas, Tekirdağ ve Yalova benzer biçimde illerin ilk doğalgaz verilen ilçelerinde doğalgaz kullanım oranının yüzde 90 seviyesinde olduğu belirlendi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) Hakkari, Siirt ve Şırnak için açmış olduğu ihalelerin sonuçlanmasıyla 81 ilin tamamı doğalgaza kavuşacak. Bu ilçelere gaz dağıtım süreçleri 2020’ye kadar tamamlanırken, bu süre içinde her yıl 1 milyondan fazla abonenin sisteme dahil olmasıyla Türkiye’deki toplam doğalgaz abone sayısı 12.4 milyondan 4 yılda 16.7 milyona çıkacak.

GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, ılıman geçen iklim şartları ve elektrik üretimindeki payının düşmesiyle, 2015’te ortalama 48 milyar metreküp olan Türkiye’nin toplam doğalgaz tüketiminin geçen yıl 45.9 milyar metreküpte kaldığını hatırlattı. Arslan, bu yılki toplam doğalgaz tüketiminin 47.5 milyar metreküp seviyesinde gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini belirterek “Abone sayımız yüzde 7.3 artışla 12.4 milyon olarak gerçekleşti. Bunun yanı sıra konut tüketicisinin doğalgaz tüketimi bundan önceki yıla nazaran yüzde 5 artışla 11.5 milyar metreküp oldu” dedi.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın