Google’ın 2014 yılında 400 milyon sterlin karşılığında satın aldığı DeepMind, Birleşik Krallık’ın enerji tüketimini yüzde 19 oranında azaltmak istiyor.

DeepMind, enerji arz-talep dengesini öngörüsel makine öğrenmesi yöntemleriyle analiz edecek ve Ada’nın enerji tüketimini azaltmaya çalışacak. Bu optimizasyonlar da yüzde 10 gibi hatırı sayılır bir oranda enerji tasarrufu sağlayabilecek. Deep Mind’in kurucu ortaklarından Mustafa Suleyman’ın geçtiğimiz Kasım ayında bu konudan üstü kapalı şekilde bahsetmişti. Deep Mind’in kurucu ortaklarından olan CEO Demis Hassabis ise Birleşik Krallık’ın ulusal enerji şebeke idaresi National Grid ile çalıştıklarını doğruluyor ve henüz yolun başında olmalarına rağmen hedeflenen başarıya ulaşmanın gerçekten heyecan verici olacağını söylüyor.

Yapay zekâya odaklanan küçük bir ordu kurmak isteyen DeepMind için bu işi başarmak çok zor değil. Zira Londra merkezli şirket yapay zekâ temelli enerji optimizasyonunu Google’ın sunucu tarlalarında kullanıyor. Demis Hassabis geçen yıl, Google’da yüzde 15 oranında tasarruf edebildiklerini söylemişti ki bazı soğutucu sistemlerde bu oran yüzde 40’a kadar çıkabiliyor. Hassabis de aynı şeyi Birleşik Krallık için yapabileceklerini söylüyor.

Bir çok ülkede olduğu gibi National Grid’in hedefi de yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelerek enerji tasarrufu sağlamak ve fakat DeepMind’in kendi kendine öğrenen algoritmalarının her aşamada faydalı olacağını söylemekte fayda var. Şirket sözcüleri bu alanda gördükleri potansiyelin çok büyük olduğunu söylüyor ve çevresel etkilerinin önemine işaret ediyor.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın