Nükleer radyasyon tüm Avrupa’yı etkisi altına aldı.

İlk olarak Ocak ayında Norveç-Rusya sınırında tespit edilen radyoaktif iyot-131 salınımı, daha sonra birkaç Avrupa ülkesinde de bulundu ve Rusya’nın nükleer denemelerinden ötürü oluştuğu söylentileri artıyor. Ancak yetkililer bunun daha çözlülememiş bir kimyasal anormallik olduğu üzerinde duruyor. Finlandiya ve Fransa’daki yetkililer, Ocak ayı boyunca yapılan araştırmada: Finlandiya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Fransa ve İspanya’da bu radyasyonun görüldüğünü ancak daha resmi bir açıklama olmadığını belirttiler.

Norveçte’de tartışmaya sebep oldu
Norveç Radyasyon Koruma Kurumu’na neden konuyla alakalı halka uyarı ve bilgilendirmede bulunulmadığı sorulduğunda bilgi vermediğini sorduğunda şunları söyledi: “Ocak ayında Svanhovd’daki ölçümler çok düşük, Finlandiya gibi komşu ülkelerde yapılan ölçümler de aynı seviyede ,insanlar ve çevre için herhangi bir endişe oluşturmadığından bunun haber ve bilgilendirme değeri olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Fransa’nın nükleer güvenlik otoritesi olan IRSN geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada; “Ocak ayında Avrupa’nın atmosferdeki gerçek radyoaktif “Iodine-131 “sağlıkla ilgili endişeleri artırmadı ve o zamandan beri normale döndü” dedi. Ancak olayla ilgili en çok endişe verici olan, Avrupa’da yayılmış radyasyon seviyesi değil, bu radyasyonun nereden ve kimler tarafından geldiğinin açıklanmaması!

İngiltere Radyasyondan Korunma Derneği’nden Brian Gornall, Anatolia Board’taki Ben Sullivan’a verdiği demeçte: “Rusya’nın Kuzey Kutbu’nda bir nükleer deneme yapıldığına dair iddialar da var. Ancak bunun gerçekleştiğine dair bir kanıt bulunmamakta, elimizdeki en net şey bu radyasyonun ve diğer radyoaktif maddelerin varlığının güçlü bir şekilde tespit edildiği gerçeğidir” dedi.

Lille, Barents Gözlemevinin verdiği demeçte, “Ölçümlerin yapılacağı dönemde kaba hava koşulları vardı, bu yüzden salımı net bir şekilde ölçüp belirleyemedik” dedi ve “Avrupa’nın çeşitli yerlerinden alınan ölçümler Doğu Avrupa kaynaklı olduğunu netleştiriyor gibi” dedi.

Uzmanlar, belirli izotoplara dayanarak, radyoaktif salınımın birtakım özelliklerinin kimyevi fabrika sızıntısı olabileceği ya da bir ilaç fabrikasının da olabilme ihtimalinden bahsediyor. Sebebi ise radyoaktif yayılımın içinde bulunan “iyot-131” maddesinin kanser tedavisi için de kullanıldığını belirtiyorlar.

Farklı ülke ve araştırmacılardan gelen açıklamalar Rusya, Doğu Avrupa ve kimyasal ilaç firmaları üzerinde yoğunlaşıyor. Ancak net bir kanı ve açıklama henüz görülmüyor, durum daha vahimleşir mi yoksa hafifler mi bunu zaman gösterecek.

star.com.tr / Gökhan Ertaş

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın