Tesla, güneş panelleri ve dev bataryaları ile Hawaii’nin Kauai Adası’nın elektrik ihtiyacını karşılayacak. Kauai Adası’nda kurulan 54.978 solar panel ve 272 dev batarya ile bu enerjiyi sağlamaya başlıyorlar.

Güneş panelleri 13 megavat enerji üretimi kapasitesine sahiptir. Gündüz üretilen enerji ile gün içerisindeki enerji ihtiyacını sağlarken bir yandan kurulan 272 Powerpack 2 batarya, gece kullanılacak enerjiyi depolayacak. Böylece güneş olmayan zamanlarda da enerji ihtiyacı karşılanmış olacak. Kurulan bu sistem sayesinde Kauai Adası elektrik ihtiyacını güneşten sağlarken her yıl 1.6 milyon galon yani 6 milyar litreden fazla fosil yakıt tüketiminin önüne geçmiş olacak. Tesla bu sistemi aşamalı olarak devreye alacak.

Tesla, geçtiğimiz kasım ayında satın aldığı SolarCity ile beraber güneş enerjisi dünyasında işler yapmaya başladı. Şu anda ABD’ye bağlı Amerika Samoa’sındaki Ta’u adası’nın büyük çoğunluğu yine Tesla tarafından kurulan güneş panelleri ve bataryalar sayesinde elektrik ihtiyacını karşılıyor. Kauai Adası’nda bulunan partner KIUC, Tesla ile yaptığı 20 yıllık anlaşmada, 1 kilovat/saat enerjiyi 0.139$’a satın alacak.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın