Karapınar Bölgesi’nde kurulacak 1000 MW kapasiteli güneş santrali için dünya devlerinin içinde yer aldığı 4 grup başvurdu.

Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nde bulunan ve 1000 MW kapasite tahsisli “Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı” (YEKA) ihalesi için 4 grup başvurdu. Uluslararası şirketlerin büyük ilgi gösterdiği projede yaklaşık 1.3 milyar dolar yatırım yapılacak.

Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesi için Limak – Cmec – Hareon solar ortak girişim grubu (OGG), Kalyoncu ve Hanwha grubu, Çalık Enerji ve Solargiga OGG ile AKC OGG başvurdu.

Yarışma, teknik ve mali açıdan talep edilen yeterlikleri sağlayan firmaların katılımı ile 20 Mart 2017 tarihinde alım garantisi olan elektrik fiyatı üzerinden açık eksiltme yöntemi ile yapılacak. Açık eksiltme ile minimum 500 MW/yıl fotovoltaik modül üretim kapasitesine sahip fabrika kurulumunu gerçekleştirmek ve 10 yıl boyunca da Ar-Ge yapmak şartı ile Karapınar YEKA’da 1000 MW’lık bağlantı kapasitesi tahsisi yapılacak. Sözleşme imzalanmasını takip eden 21 ayda kurulacak olan fabrikada üretilecek olan fotovoltaik modüller sahada kullanılacak. Sözleşme kapsamında yaklaşık 1.3 milyar dolar yatırım yapılacak.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın