Park Elektrik, bakır üretim faaliyetleri ile ilgili varlıklarını 195 milyon dolar + KDV bedel karşılığında Cengiz İnşaat’a sattı.

KAP’a yapılan açıklamadan öne çıkan detaylar şu şekilde:

*Satış işleminde alınan dolar kuru 3,6714 TL ve bu da 715 milyon 923 bin TL karşılığa denk geliyor.

*Bu rakam da son bilançodaki cironun yüzde 529’una işaret ediyor. Bunun yanı sıra bilançodaki kayıtlı değeri aktif toplamının yüzde 31’ine işaret eden bakır varlıklarının satış bedeli toplam maddi duran varlıkların 3,6 katı.

*Aynı zamanda Son 6 aylık günlük düzeltilmiş ağırlıklı ortalama fiyatların aritmetik ortalaması baz alınarak hesaplanan ortaklık değerinin de 2,2 katı üzerinde.

Park Elektrik yaklaşık 564,2 milyon TL olmasını hesapladığı satış karıyla da yeni alanlara yatırım yapacağını açıkladı. SPK tebliğine göre satışın “önemli nitelikte işlem” kabul edilmesi nedeniyle ortaklara ayrılma hakkı veriliyor ve şirketin hesapladığı rakam da pay başına 2,097682 TL. KAP’a yapılan açıklamada, bakır üretim faaliyetleri ile ilgili varlıkların satış amacı olarak heyelan nedeniyle konsantre bakır faaliyetine ilişkin belirsizliğin giderilerek faaliyetlerde sürekliliğin sağlanmasını gösterildi. Şirketin bu hamlesi sonucunda konsantre bakır üretimi faaliyetleri sona erecek.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın