Türkiye, hidroelektrik enerjide kurulu güç bakımından 26 bin megavatla Almanya, Fransa ve İtalya’yı geride bırakarak dünya 9’uncusu oldu.

Küresel hidroelektrik enerji alanında kurulu kapasite geçen yıl bir önceki yıla göre 31 bin 500 megavat artarak 1 milyon 246 bin megavata ulaştı. Uluslararası Hidroelektrik Enerjisi Kurumu’nun “2017 Hidroelektrik Enerji Göstergeleri Raporu’ndan” yapılan derlemeye göre, hidroelektrik enerjideki kapasite artışında gelişmiş ülkelerin karbon salımı hedeflerine ulaşabilmek için daha çevreci kaynakları tercih etmesi etkili oldu. Dünyada hidroelektrik enerjide en fazla kapasiteye sahip 20 ülkenin listelendiği rapora göre, geçen yıl hidroelektrik santrallarında 4 bin 102 teravatsaat elektrik üretildi.

Dünya genelinde hidroelektrikte kurulu güç geçen yıl bir önceki yıla göre 31.500 megavat artarak 1 milyon 246 bin megavata yükseldi. Çin, hidroelektrik enerjide kurulu güç bakımından 331 bin megavat ile dünyada ilk sırada yer aldı. Çin’i, 102 bin megavat kurulu kapasiteyle ABD izledi. Türkiye ise 26 bin megavatla 2015’teki yerini korudu ve 9. oldu.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın