Tosçelik ERW Boru Profil tesislerinde devreye alınacak olan yenilenebilir enerji sistemi, santral tamamlandığında dünyanın en büyük ilk 5 çatı tipi güneş enerji üretim sahalarından biri olacak.

Tosyalı Holding yenilenebilir enerji projeleri kapsamına Tosçelik ERW Boru Profil üretim tesisini de ekledi. Osmaniye’de bulunan tesiste güneş enerji santrali konusunda yeni bir projeyi devreye alan holding, bu kapsamda tesis çatısına güneş enerji santrali kuracak. Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, “Grup şirketleri olarak, hem ülkemizin hem de bölgenin en önemli üreticileri arasında yer alıyoruz. Ekonomiye değer katan yatırımlarımızda önceliğimiz, doğaya saygılı, çevreci ve sürdürülebilir olması. Tosçelik ERW Boru Profil üretim tesisinde devreye alacağımız güneş enerji santrali, ülkemizin yeşil enerji üretimine katkı sağlayacağı gibi cari açığın kapanmasında da faydalı olacak” dedi. Böylece 200 bin m² çatı alanına sahip olan ve Avrupa’da tek seferde kurulan en büyük çelik boru fabrikasının elektrik enerjisi bu santralden karşılanacak. Santral, tamamlandığında dünyanın en büyük ilk 5 çatı tipi güneş enerji santralinden biri olacak.

Projenin Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynakları açısından kritik önem taşıdığını dile getiren Tosyalı, proje hakkında şu bilgileri verdi: “Dünyanın en büyük ince film güneş paneli üreticisinin ürünlerini kullanacağımız projede, yüksek ortam sıcaklığı ve düşük gün ışığı koşullarında dahi standart panellere göre en az yüzde 10 daha fazla enerji üretimi yapmayı hedefliyoruz. Türkiye gibi birçok Avrupa ülkesinde üretim tesisleri, yenilebilir enerji kaynaklarına yatırım yapıyor. Bu yatırımlar hem çevreci hem ekonomik oluyor. Sadece enerji maliyetlerini düşürmekle kalmıyor, ülke ekonomisinin cari açığını kapatma konusunda da önemli bir araca dönüşüyor. Böylesine önemli bir projeyi ülkemizde gerçekleştiriyor olmaktan mutluluk duyuyoruz. Önümüzdeki dönemde yenilenebilir enerji kaynaklarına olan yatırımlarımızı artırmaya devam edeceğiz. Bu alanda Türkiye’nin bölgede öncü ülkeler arasında yer almasını hedefliyoruz.” dedi.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın