Japonya’da özel bir düşünce kuruluşu Fukushima felaketinin bedelinin 70 trilyon Yen (626 milyar dolar) olabileceğini belirtti. Bu rakam hükümetin tahminlerinin üç katından daha fazlaya denk geliyor.

Japonya Ekonomik Araştırmalar Merkezi’nin yeni yaptığı bir çalışmada virane hale gelen Tokyo Electric Power Company Holdings’e ait Fukushima No.1 nükleer santrali 50 ila 70 trilyon Yen arasında bir maliyete neden olabilir.

Aralık ayında, hükümet yaptığı hesaplamalarda felaketin faturasının 22 trilyon Yen civarında olacağını düşünüyordu. İlk maliyet hesapları ise yaklaşık 11 trilyon Yen’di. Ticaret, Sanayi ve Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan çalışmada ise 2013 yılındaki maliyet hesaplarının ikiye katlanabileceği düşünülüyor.

Hükümet bu hesapların ardından elektrik fiyatı oranlarında düzenlemeler yaparak tahliye edilenlerin tazminat ödemelerini garantiye almaya çabaladı. Düşünce kuruluşunun ise bu hesaplamaları radyoaktif maddelerin nükleer santralin bulunduğu Rokkasho, Aomori bölgesinden uzaklaştırılması için harcanacağını tahmin ediyor. Hükümet, radyoaktif ekinlerin ve diğer atıkların Fukushima bölgesinden nasıl çıkarabileceği üzerine yoğunlaşarak bir an önce planlama yapmak istiyor.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın