Ankara Büyükşehir Belediyesi aldığı kararla yenilenebilir enerjiye destek verecek.

Güneş ve rüzgar enerjisi santrallerinin kurulması için ilk adımı atan Belediye Meclisi alınan kararları açıkladı. Ankara’nın ilçelerine kurulacak güneş ve rüzgar enerjisi santralleriyle hem Ankara hem de ülke ekonomisi kazanacak.

Bu kapsamda Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi toplantısında konu masaya yatırıldı. Konuyla ilgili kararlar meclisin ikinci başkan vekilliğini yapmakta olan Nail Çimen başkanlığında toplanan meclis tarafından görüşüldü. Her geçen gün hızla sanayileşmeye devam eden ve nüfusu artan Ankara’nın ihtiyaçları göz önüne alınarak görüşülen konular arasında artan enerji ihtiyacı da yer aldı.

Meclise verilen Başkanlık yazısında bu konular da yerini aldı. Kurulması hedeflenen güneş ve rüzgar enerjisi santrallerinin üretilmesinin maliyetleri ile verimi yazıya dahil edildi. Yenilenebilir enerji kullanımının fosil yakıtlarının zararlarını içermediğine vurgu yapan yazıda, söz konusu santrallerin kârlı bir enerji üretim şekli olduğunun da altı çizildi.

Ankara’da kurulması hedeflenen yenilenebilir enerji santralleri için Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bazı yetkiler verildi. Buna göre Ankara’nın güneş ve rüzgar enerji potansiyelinin yüksek olduğu ilçelere kurulacak santrallerin ihalesi ve kurulum sonrasındaki işletme hakkı veya kiralama noktasında yetkiler Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’na ait olacak. Santrallerin üretilmesi için gerekli finans kaynaklarının bulunması ve gerekli anlaşmaların yapılması yetkisi ise Mali Hizmetler Daire Başkanlığı’na verildi. Alınan bilgilere göre Başkanlık yazısı, oy birliği ile kabul edildi.

1 Yorum

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın