Irak Petrol Bakanı Jaber el Luaibi, ülkenin güneyindeki petrol sahalarında yakılarak tüketilen doğalgazı işlemek ve elde edilen yakıtı enerji üretiminde kullanmak amacıyla üç yeni tesis kuracaklarını açıkladı.

Irak, toplayıp kullanılabilir yakıta dönüştürecek tesisleri olmadığı için ham petrol üretimiyle birlikte çıkan doğalgazın bir bölümünü yakarak tüketmek zorunda kalıyor. Irak’ın tek gaz işleme tesisi olan Basrah Gas Company, devlet şirketi South Gas Co. ile Shell RDSa.L ve Mitsubishi 4182.T arasında bir ortak girişim.

Luaibi dün yaptığı yazılı açıklamada, “Bakanlık, ekonomik ve finansal sorunlara rağmen önümüzdeki birkaç yıl içinde doğalgazın yakılarak tüketilmesine son vermek için çözüm aramaktadır” dedi. Luaibi 2 Nisan’da yaptığı bir basın toplantısında da, yakarak tüketimin azaltılmasıyla Irak’ın doğalgaz üretiminin 2018 yılından günde 48.1 milyon metreküpe çıkacağını söylemişti. Suudi Arabistan’dan sonra Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) ikinci büyük üreticisi olan Irak, kamu gelirlerinin tamamını oluşturan petrol ve doğalgaz üretimini artırmak için çaba gösteriyor.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın