Bakan Özlü:”Enerji sektöründeki santrallerin rehabilitasyonunu milli imkanlar ile gerçekleştireceğiz”

Kümelenme Destek Sözleşmesi İmza Töreni, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün katılımı ile gerçekleştirildi. Törende Bakan Özlü’nün yanı sıra Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’de bulundu.

Özlü, enerji sektöründe yer alan santrallerin rehabilitasyonunu milli imkanlar ile gerçekleştireceğine vurgu yaparak, diğer kümelenme teşebbüslerine ilişkin şunları söyledi: “Yalova Merkezi diğer bir projemizde, Gemi Sanayi için önemli bir tasarım merkezi, Bursa merkezli projemizde ise, ev tekstili pilot üretim tesisi oluşturacağız. Türkiye genelinde yürütülecek bir diğer projemizle, enerji sektöründe yer alan santrallerimizin rehabilitasyonunu milli imkanlarımız ile gerçekleştireceğiz. Nükleer santrallerin ihtiyaç duyduğu özellikli malzeme ve ekipmanları maalesef geliştiremiyoruz. İnşallah, verdiğimiz destek neticesinde bu ürünleri üretebilir duruma geleceğiz. Son projemizle de Ostim bölgesinde temiz teknolojiler geliştirmek için çalışmalar yapacağız.” diye konuştu.

Kümelenme destek Programı sayesinde her biri birbirinden önemli 5 projenin hayata geçeceğini ve ilgili sektörlerin rekabet gücünün artacağını belirten Özlü, ülke sanayisine yönelik bu önemli desteğe gelecek dönemde de devam edileceğini bildirdi. Özlü, konuşması sırasında Mayıs ayı içerisinde Kümelenme Destek Programı’nın üçüncü çağrısına çıkacaklarını da sözlerine ekledi.

ASO Başkanı Özdebir ise imzaları atılacak sözleşmelerden biri olan Nükleer Sanayi Kümelenmesi Projesi ile nükleer sektörde üç yıldır sürdürülen titiz ve yoğun çalışmalar sonucu elde edilen bilgi birikiminin bir yansımasının alınacağını kaydederek, “Sanayi Bakanlığı desteğiyle yürütülecek projede, Ankara, İstanbul, Kocaeli ve Adana Sanayi Odalarının işbirliğiyle; İstanbul Teknik Üniversitesi, Gedik Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi’nin tecrübeleri nükleer sektörde üretim yapmak isteyen firmalarımıza yansıtılacaktır” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından destek almaya değer görülen Nükleer Sanayi Kümelenmesi (NÜKSAK), Bursa Sürdürülebilir Ev Tekstili Kümelenmesi (SETEK), Gemi İnşa Sanayi Kümelenmesi (GEMİ), İstanbul Sağlık Endüstrisi Kümelenmesi (İSEK), Ostim Temiz Teknolojiler Kümelenmesi (OSTEK), 5 kümelenme birlikteliği ile imzalar atıldı.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın