Dünyanın en büyük petrol sahası hizmet şirketlerinden olan Baker Hughes’un yayımladığı haftalık veri raporuna göre, Amerikan petrol endüstrisinde bu hafta 6 petrol sondaj kulesi daha hizmete alınırken, toplam sayı 703’e yükseldi.

Baker Hughes verileri, ayrıca, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısının 16 hafta üst üste artış kaydettiğini de gösterdi. Böylece, ocak ayında 522 olan toplam petrol sondaj kulesi sayısı son 16 haftada yüzde 35 arttı. ABD’de toplam petrol sondaj kulesi sayısı, ekim 2014’te bin 609 ile ülke tarihindeki en yüksek seviyedeyken, düşük petrol fiyatlarının Amerikan petrol endüstrisini olumsuz etkilemesiyle geçen yılın mayıs ayında 316’ya gerileyerek yüzde 80 oranında tarihi düşüş kaydetmişti.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre de, geçen yılın ekim ayında günlük ortalama 8,45 milyon varile kadar gerileyen ABD ham petrol üretimi, son 11 haftadır artış kaydederek geçen hafta 9,3 milyon varile kadar yükseldi. Uzmanlar, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya’nın bu yılın başından itibaren üretim seviyelerini azalttığına işaret ederek, bunun petrol fiyatlarını artırdığını ve bu sayede Amerikan petrol sektörüne yatırımların geri dönmeye başladığını belirtti.

Öte yandan, ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı ve ham petrol üretiminin artışına işaret eden uzmanlar, küresel piyasada ham petrol arz fazlasının devam edebileceği ve bunun petrol fiyatları üzerinde tekrar aşağı yönlü baskı oluşturabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın