goldman sachs petrol brent fiyatlar

Goldman Sachs raporunu yayımladı. Raporda ülkedeki kaya petrolünün üreticileriyle OPEC üyesi ülkeler arasında ciddi bir rekabetin olduğu, bu rekabetin petrol fiyatlarını etkilediği kaydedildi.

Goldman Sachs’ı raporunda yer alan küresel petrol fiyatları enine boyuna değerlendirildi. ABD’de yatırım bankacılığında lider olan Goldman Sachs’un raporunun başlığı da içeriği kadar ilginç oldu. Raporun başlığına ‘Petrol, Teslim Olmaya Yaklaştı’ diyen Sachs, petrol fiyatlarındaki düşüşün son ayların en yüksek seviyesine çıktığını belirtti. Rapora göre fiyatlar geçtiğimiz hafta yüzde 4,9’lük düşüşe sahne olarak, geçen 5 ayda en düşük seviyeye geriledi.

Kaya petrolü üretimine hız veren Amerika ile OPEC ülkeleri arasında rekabetin tırmandığını ifade eden rapor, fiyat düşüşünün nedenleri arasında bunu da gösterdi. ABD’li petrol üreticileri üretime hız verirken, OPEC ülkeleri geçen yılın Kasımında üretimi düşürme kararı almıştı. Rapor işte bu duruma değinerek, fiyatlardaki düşüşün devam etmesi halinde OPEC ülkelerinin 2017’nin ikinci yarısı içinde aynı kararı uygulayabileceğini ön gördü.

Raporda yer alan diğer bir bilgi ise ABD’deki kaya petrolü üretiminin maliyetleri konusunda oldu. “Üreticiler varile 50 dolara karşılık veriyor” diyen rapor, üreticilerin elinde çalışmalara devam edebilmek için yeterli sermaye birikiminin var olduğunu ifade etti. Tüm bunların petrol fiyatlarındaki gerilemeyi tetiklediğini kaydeden rapor, “Bu büyük bir risk” dedi.

Londra Brent ham petrol varil başına geçen haftanın Perşembe gününde 48 dolar 17 cente alıcı buldu. Batı Teksas ham petrol fiyatı varil başına ise 47 dolar 64 cent seviyesine kadar geriledi. ABD dünya üzerindeki en fazla üretim yapan 3. ülke olmaya devam ederken, OPEC ülkelerinin kısıtlama anlaşmasını imzaladığı günlerde günlük bazda 8 milyon 700 bin varil üretim yapmaktaydı. Geçtiğimiz haftaki verilere göre ülkedeki üretim miktarı 9 milyon 300 bin varile kadar yükseldi

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın