Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, petrol üretimini kısıtlama anlaşmasında imzası bulunan petrol ihraç eden ülkelerin taahhüt edilen azaltma miktarlarına ulaştığını ifade etti.

Novak, “Anlaşmanın tarafları son derece disiplinli hareket ediyor. Taraflar, daha önce belirlenen parametrelere tamamen uydu ve günlük petrol üretimini 1.8 milyon varil azaltarak ekim ayı seviyesine düşürdü. Yüzde 100 uyum ve taleplerde görülen sezonluk artış önümüzdeki aylarda halihazırda iyi olan etkiyi daha da pekiştirecektir” dedi.

Öte yandan Novak, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile yapılan anlaşmanın 2017’den sonra uzatılmasını desteklediklerini söyledi. Rusya’nın, pazarda dengenin sağlanması için partnerleri tarafından gösterilen çabaları olumlu bulduğunu kaydeden Novak, şu ifadeleri kullandı: “Küresel petrol pazarında denge sağlanması için alınan ortak inisiyatif, şu an itibarıyla etkili oldu. Farklı alternatifler üzerinde duruyoruz ve anlaşmanın süresinin uzatılmasının pazarın daha sağlıklı bir yapıya kavuşmasını hızlandıracağını düşünüyoruz.” dedi.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın