“Türk Akımı boru hattı projesinin ilk hattının inşasına başlandı. Ancak projenin devamı ile ilgili ciddi soru işaretleri bulunuyor.” Rusenergy adlı danışmanlık şirketi uzmanlarından Mihail Krutihin, Türk Akımı projesindeki gelişmeleri Business FM’e değerlendirdi:
“Gazprom’un, Türk Akımı’nın dört hattından biri olan, Türkiye’ye doğalgaz sevkiyatı için, yıllık 14 milyar metreküp kapasiteli hattın inşasına başlaması bekleniyordu. Güney Avrupa pazarına girmek için, Gazprom’un ikinci hattı inşa etmesi gerekecek. Türkiye, enerji hub’ı (kavşağı) olmayı arzu ettiği için, topraklarında mümkün olduğu kadar fazla boru hattı yerleştirilmesine hazır. Avrupa Komiyonu’nun, Gazprom’un Türkiye’den Yunanistan üzerinden diğer ülkelere doğalgaz satışına izin vermesi gerekiyor.

Henüz böyle bir izin yok. İlk hattı mutlaka inşa edeceklerini düşünüyorum, çünkü çok önceden alınan ve Karadeniz’in Bulgaristan kıyısına yerleştirilen boru hatlarının kullanılması gerekiyor. İkinci hatla ilgili ise ciddi soru işaretleri var. Üçüncü ve dördüncü hatlar henüz söz konusu bile değil. Bu, Avrupa’dan izinler olmadan, Rusya’da su altı boru hatları için devasa paraların boşuna harcandığı ve sadece müteahhitlerin kazançlı çıktığı anlamına geliyor. Bu paranın 17 milyar dolar civarında olduğu hesaplanıyor.”

1 Yorum

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın