Dünya Enerji Güvenliği Analiz Platformu’nun kurucusu ve Enerji analisti Volkan Emre, Türk Akımı’nın Rusya’nın Türkiye’deki enerji ayağını sağlama almasını ve Avrupa’ya gaz transfer güzergahlarıyla ilgili riskleri azaltacağını söyledi.

Emre, “Türk Akımı projesi, Rusya’nın Türkiye pazarında gelecekte pay kaybetme riskini azaltacak. Türkiye doğalgaz bakımından zengin, İran ve Irak gibi ülkelerle çevrili. Bu ülkeler doğalgaz üretimi bakımından büyük bir potansiyele sahip olsa da bu alanda henüz gelişmiş değiller” dedi.

Emre, açıklamalarına şöyle devam etti: “Bu proje ayrıca Moskova’nın AB’ye sevkiyatı konusundaki risklerin de azalmasını sağlayacak. Bu boru hattıyla Rusya, Ukrayna, Moldova, Romanya ve Bulgaristan ile olan transfer güzergahına bağımlılığını sonlandıracak. Proje Rusya’ya doğalgazını en düşük maliyetle doğrudan Avrupa’ya sevk etmesi için kayda değer bir esneklik kazandıracak.” diye konuştu.

Emre, Türk Akımı’nın Türkiye’de artan elektrik talebini karşılamasına da yardımcı olacağını söyledi: “Bu çok önemli, zira Türkiye’de elektriğin yüzde 40-45’i doğalgazla üretiliyor.” dedi.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın