Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, (EBRD) Başkanı Suma Chakrabarti, Bankanın, Kıbrıs’ın doğal gaz rezervlerinin geliştirilmesini finanse etmeye ve iki lider arasındaki müzakerelerin çözüme götürmesi ve adanın yeniden birleşmesinden sonra, yatırımlar yapmaya hazır olduğunu açıkladı.

26. EBRD Yıllık Toplantısı çerçevesinde bugün Lefkoşa’da, Filoksenia Konferans Merkezinde yer alan, Kıbrıs’a yatırım fırsatlarıyla ilgili özel bir forum sırasında konuşan Chakrabarti, EBRD’nin Kıbrıs’taki faaliyetlerine de değinerek, Kıbrıs hükümetin ekonomik hedeflerinin başarabilmesi yönünde, Bankanın, adada yapabileceği çok şey olduğunu söyledi. Özellikle EBRD’nin, büyük devlet örgütlerinin özelleştirilmesini desteklemeye hazır olduğunu ve bu alanda uzman ve deneyimlere sahip olduğunu duyurdu.

EBRD’nin yardımlarının, enerji alanından da değerlendirilebileceğini dile getiren Chakrabarti, Bankanın, “Elektrik Kurumunda reformları desteklemeye hazır olduğunu, yenilenebilir enerji kaynaklarına daha çok yatırım yapmaya ve Kıbrıs’ın doğal rüzgârlarını finanse ederek enerji güvenliğini artırmasına yardımcı olmaya hazır olduğunu” vurguladı.

Chakrabarti devamla, Bankanın, adanın yeniden birleşmesi yönünde yapılan müzakereleri yakından izlediğini dile getirerek, “müzakerelerde olumlu bir sonuca varılması durumunda, yeniden birleşmenin ekonomik açıdan başarılı olması için, önemli yatırımlar gerçekleştirmeye hazır olacağız” diye konuştu. EBRD Başkanı, adanın yeniden birleşmesi durumunda, yatırımları teşvik etmek amacıyla, perşembe günü, diğer örgütlerin yetkilileriyle de görüşmeler gerçekleştireceğini kaydetti.

1 Yorum

  1. ne rezervi yahu ? jeolojik tanimlamalari karistirmislar.Kibrisin kanitlanmis hidrokarbon rezervi yokturve hala daha Kibristaki AFrodit rezervuar ticari amaca uygunlugu tesbit kuyulari kazilmadigi ,sahanin buyuklugu kanitlanmamistir, jeolojik ve fiziki olarak kanitlanmis degil,hala daha yerinde bulunan ilk gaz olarak potansiyel kosullu kaynaktir…Rezerv ile Kosullu kaynak tanimlamasini karistirmis banka , literaturde Kibrisin henuz kanitlanmis rezervi YOKTUR…NOKTA.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın