Avrupa’da, özellikle Kuzey Avrupa’da nükleer enerji, fosil yakıt vb. doğaya zararlı enerji kaynaklarının kullanımına yavaş yavaş son verildiği dönemde İsveç, nükleer santrallerinin kullanım süresini 50 yıl daha uzatma kararı aldı.

Geçtiğimiz aylarda 3 nükleer santralini kapatan İsveç, kalan 9 santralinin ömrünü ise 50 yıl sonrasına dek uzattı. Tüm Avrupa’da, özellikle “Ada Avrupası”nda doğaya zararlı olarak bilinen nükleer enerji ve fosil yakıt gibi enerji türlerinin kullanımı kısıtlanıp, hatta İrlanda gibi ülkelerde yasaklanırken İsveç’in bu kararı oldukça tepki çekti.

İsveç Hükümeti tarafından yapılan açıklamada nükleer enerji santrallerin ömrünün 50 yıl daha uzatıldığı ve bu süre sonunda kapatılabileceği duyuruldu. Açıklamanın devamında ise önümüzdeki 50 yılda yeni santraller açılıp şu anki mevcut santral sayısının arttırılabileceği de söylendi. Ayrıca şu an ülkede faaliyet gösteren 9 nükleer enerji santralinin de 50 yıl sonra kapatılma ihtimali olsa da kesin değil.

İsveç’te asıl şaşırtıcı ve tepki çeken durum ise iktidar ortağı Yeşiller ve Çevre Partisi’nin alınan nükleer santrallerin ömür uzatma kararına destek vermesi. Yeşiller ve Çevre Partisi kuruluşundan bu yana sürekli nükleer enerjiye karşı protestolar düzenliyor ve santrallerin kapatılmasını istiyordu.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın