Görüşmelerin bir yıl boyunca askıya alınması gerektiğini savunan Akansoy, “Barbaros araştırma gemisinin faaliyetlerini de ileri taşınmaması ve durdurulması gerektiğini” söyledi

Ana muhalefet CTP Milletvekili Asım Akansoy, “Bugün gelinen noktada, müzakere sürecinin en azından yıl bir askıya alınması gerektiğini düşünmekteyim” dedi. Meclis’te konuşan Akansoy, “Bu anlaşılır bir durumdur. Bu durumu zorlayıcı ve gerçekçi olmayan ifadelere büründürmemek gerekir” diye konuştu. Asım Akansoy, “Kıbrıs konusunda son gelişmeler konulu güncel konuşmasında, Kıbrıs konusunda yeni bir kritik aşamaya gelindiğini” kaydetti. Kıbrıs konusunda yaşanan tıkanıklığın sadece bir tarafa bağlanamayacağına işaret eden Akansoy, Kıbrıs konusunda yaşanan tıkanıklığın uluslararası camianın da sabrını zorladığını söyledi. Kıbrıslı Türkler olarak, BM tarafından kaydedilmiş, çeşitli bağlamlarda karara dönüştürülmüş çözümün temel değerleri için herhangi bir tartışma ya da pazarlık içerisinde olunamayacağına işaret eden Akansoy, bunun Kıbrıslı Rumlar için de geçerli olduğunu kaydetti.

Doğal gaz konusuna değinen Akansoy, bugün, Doğu Akdeniz’de en önemli dinamiklerin başında gelen doğal gaz konusunun Kıbrıs’ı doğrudan etkilediğini söyledi. Bölgede istikrarın sağlanabilmesi için, doğal gazın varlığının üzerinde ciddiyetle durulması gerektiğine işaret eden Akansoy, “Gelinen noktada sağduyu ile davranmamız, bu bağlamda siyaset üretmemiz ve Doğu Akdeniz’de olası sıcak gelişmelerin önleyici ve ortak kazanım yaratıcı katalizörü olmamız gerekir” dedi.

Kıbrıs Rum tarafının müzakereler devam ettiği sürece tek yanlı olarak doğal gaz arama girişiminin kesinlikle dondurulması gerektiği yönünde aktif bir siyaset üretilmesi ve ilgili tüm çevrelere konunun taşınması gerektiğini de vurgulayan Akansoy, Barbaros araştırma gemisinin faaliyetlerini de ileri taşınmaması ve durdurulması gerektiğini söyledi. Akansoy’un konuşmasına cevaben söz alan Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, bugüne kadar “Rumlar neden Kıbrıslı Türklerle müzakerelerde neticeye varmak istesin” sorusunun cevabını kimsenin veremediğine işaret ederek, Rumların buna, bir çözüme ihtiyacı olmadığını kaydetti.

Rum tarafına “bizim başka çaremiz yoktur, müzakereleri bir yere bağlamak zorundayız” mesajı verildiği sürece bir anlaşmaya varılamayacağını söyleyen Ertuğruloğlu, “Rumlar neden böyle bir neticeye varmak istesinler?” diye sordu. Ertuğruloğlu, Rumlara tanınmışlık verilmesini eleştirerek, “Bu tanınmışlığın kendilerine sağladığı avantaj ve faydalarını neden kendilerine eşit görmedikleri Kıbrıs Türkleriyle paylaşmak istesinler?” diye sordu.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın