Türkiye’nin yeni bir sisteme geçtiğini ve bu sistemin statik kurumları kabul etmeyeceğini belirten EPDK başkanı, bu süreçten sonra kimsenin statik olmasının söz konusu olmadığını söyledi.

11. Doğalgaz Ticaret Forumu’nun ikinci gününde sektör ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye’nin artık yeni bir sisteme geçiş yaptığını, bu yeni sistemde tüm paydaşların piyasayı çok dikkatli izlemesinin şart olduğunu, bu süreçte statik olmayan bir kurum olunması gerektiğini söyledi. Risk yönetimi kabiliyetlerinin geliştirilmesi gerektiğinin altını çizen Yılmaz, gelecekteki sektör risklerinin yönetilmesi konusunda ilerleme kaydedilmediği taktirde kuvvetli bir sektörün oluşmasının makul olmadığını söyledi. Özel sektör ve kamunun iş birliği içerisinde hareket etmesinin ülke menfaati ve tarafların karşılıklı menfaati açısından çok önemli olduğunu belirten Yılmaz, Türkiye’nin enerji sektöründe ciddi bir yapıya sahip olmasının ve bölgede etkin bir rolünün bulunmasının herkes tarafından hedef haline getirilmesine sebep olduğunu söyledi. Yılmaz özel sektör ve kamunun birbirine bağımlı hareket etmesinin kaçınılmaz olduğunu sözlerine ekledi.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) değişen şartlar altında gelişimini sürdürdüğünü ve piyasanın büyümesine imkân sağladığını belirten Yılmaz, ilerleyen yıllarda Türkiye’nin etkin bir enerji merkezi kurabileceğini ve gelecekte sektörde önemli oyun kuruculardan biri haline geleceğini söyledi. Yılmaz bu hedeflere ulaşmak için tarafların birbirini anlayarak çalışmasının ilk şartlardan biri olduğunu sözlerine ekledi.

Özel sektörün beklentilerinin farkında olduklarını ve bunların karşılanacağını belirten Yılmaz, özellikle son dört yıldır ülke gündeminin gereksiz gündemler ile meşgul edildiğini ve ülkenin zarar gördüğünü şimdi bu zararların telafi edilme dönemi olduğunu söyledi. Türkiye’nin yeni bir sisteme geçtiğini ve bu sistemde statik olmayan bir kurum olmak zorunda olduklarını belirten Yılmaz, kimsenin statik olmasının mümkün olmadığını, piyasa oyuncularının piyasayı dikkatlice izleyip hızlı karar alması gerektiğini söyledi.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın