ABD’nin eski Ukrayna Büyükelçisi John Herbst, Stockholm Ticaret Odası Tahkim Enstitüsü’nün Ukrayna yanlısı kararının Avrupa Birliği ülkelerini Rus tekelinden kurtardığını ifade etti.

Amerikan Analitik Merkezi The Atlantic Council tarafından Kiev’de 15 Haziran tarihinde düzenlenen “Ukrayna Ekonomisi: Meydan Okumalar ve Perspektifler” konulu forumda uzmanlar, Ukrayna’nın Stockholm Ticaret Odası Tahkim Enstitüsü’ndeki zaferini değerlendirdi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Müdürü Francis Malige, “Stockholm mahkemesinin kararı (Rusya’nın talepleri reddedilmesi ve tariflerin yeniden gözden geçirilmesi ile ilgili) Ukrayna’ya transit bölge olarak kendi konumu için mücadele etme imkanını sağladı” dedi.

Bu konu üzerinde spekülasyon yaparak yaptırımcıların Ukrayna’nın güvenilmez bir ortak olduğunu söyleyebileceğini ifade eden Malige, her şeye karşın bunun gerçekleştirilmediğini vurguladı.

ABD’nin eski Ukrayna Büyükelçisi John Herbst ise şöyle konuştu: “Stockholm mahkemesinin kararı, Ukrayna’nın Avrupa’nın enerji güvenliğini arttırmak için yaptığı son adım oldu. Bu, Avrupa’yı Rus Gazprom’un manipülasyonlarından korumak için gerekiyor.” dedi.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın