Enerji Bakanı Albayrak, yerli enerji kaynaklarını daha çok kullanacaklarını belirterek, dünyanın en büyük güneş ve rüzgar tarlasını yapacaklarını söyledi. Albayrak, “Çıta daha yukarıda” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Enerji medeniyetin daha büyük ufuk açılması için olmazsa olmaz şartlarından biridir. Sanayi, üretim, istihdam, ekonomi diyoruz, her şeyin temelinde bir enerji vardır” diye konuştu. Albayrak, tüm dünyada istikrarsızlaştırma senaryoları ve oyunlarına Türkiye’nin hiçbir şekilde gelmeyeceğini belirtti.

Türkiye’nin büyüyen, güçlü bir ülke olduğunu aktaran Albayrak, kaynaklarını hiçbir şekilde sokağa atacak kadar zengin olmadığını dile getirdi.

Dünyanın en büyük güneş tarlasının ihalesini gerçekleştirdiklerini hatırlatan Albayrak, şöyle devam etti:

“Mart’ta güneş enerjisiyle dünyanın en büyük güneş tarlasının ihalesini, rekor düzeyde uygun bir fiyatta bugün itibariyle artık 19.5 sente kilovat saati mal olan güneş enerjisini 6.99 sente düşürerek ve bu kendi kaynağımız, kendi üretimimiz… Aynı zamanda kendi panellerimiz, kendi fabrikalarımızda üretilecek bir şekilde asgari yüzde 60-70 yerli üretimle birlikte ve bu panelleri üretecek araştırma geliştirme Ar-Ge altyapısının da asgari yüzde 80 yerli ve milli mühendislerimizle oluşacak şekilde bir sürece başladık.”

Türkiye’de 15 milyar ton kömür kaynakları bulunduğuna işaret eden Albayrak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yerli kaynaklardan kömür üretimiyle Avrupa ve dünyanın yüzde 40, yüzde 50’lerde ürettiği oranın şu anda Türkiye’de yüzde 12-13’den yüzde 17-18’e taşımaya çalışıyoruz. Ama yine dünyanın çok çok altında. Bu oranları yukarıya taşımak açısından yerli kaynaklarımızı daha verimli kullanmalıyız. Hava kirliliği ve çevrecilik noktasında AB’nin çok ötesindeyiz. Geçtik gidiyoruz artık, rakip değil. Yüzde 1, büyüyorlar 5 büyüyoruz, yüzde 2 büyüyorlar 7 büyüyoruz. Daha ötesini düşünüyorsak eğer her alanda yerli kaynaklar, yenilenebilir kaynaklar, dünyanın en büyük güneş tarlasını yapıyoruz. Rüzgar tarlasını yapacağız. En uzun en büyük köprüsünü yapacağız. Çanakkale’yi tamamladığımızda Trakya artık başka bir Trakya olacak. Dolayısıyla çıta çok daha yukarıda.”

Bakan Berat Albayrak, Trakya’nın altyapısı bakımından önemli ve zengin bir bölge olduğunu dile getirerek, Trakya’da 2 milyar tona yakın kömür rezervinin olduğunu vurguladı. Bakan Albayrak, şunları söyledi: “Dönüyoruz, dolaşıyoruz Trakya’ya geliyoruz. Trakya çok önemli bizim için. Trakya nüfusu itibariyle, enerji tüketimi itibariyle, altyapısı itibariyle çok önemli bir coğrafya. Marmara bölgesi üzerinde baktığımızda Trakya, Türkiye’nin elektriğinin neredeyse 5’te 1’ini tüketiyor. Ama bir de bakıyorsunuz arz talep noktasında bakıldığında yerli kaynak noktasında bakıldığında maalesef enerjisinin çoğunu nereden getiriyor biliyor musunuz? Türkiye’nin öbür ucundan getiriyoruz. Artvin’den, Keban’dan, Doğu Anadolu’dan, Karadeniz’den bin, bin 500 kilometre üretim hattı döşüyoruz. Türkiye’nin öbür ucundan bu yana fabrikaya, sanayiye, eve enerji taşıyor.”

Trakya’da kömür rezervlerinin 50 ila 70 milyar dolarlık ekonomik değere sahip olduğunu anlatan Albayrak, “Tüm bu noktada gerek istihdam, gerek kaynaklarımızla ihracat, gerek çevresel faktörler noktasında en iyi çözümle Trakya’nın kaderindeki enerji sorununa çok önemli çözümler üretmek zorundayız” dedi.

Yorum yaz

Yorum yazın!
İsminizi buraya yazın